İZMİR HABERLERİ

Demir ve demirdışı metaller ihracatçılarınden Endüstri 4.0 ziyareti

DHA
01.12.2017 - 11:06Son Güncelleme :

DEMİR ve demirdışı metaller ihracatçıları, Almanya'ya 'Sanayi 4.0 ticaret heyeti organizasyonu' düzenledi.

DHA

 

Türk demir ve demirdışı metal ihracatçıları, dijitalleşen dünyada Endüstri 4.0 ile güçlenerek, 2023 ihracat hedeflerini tutturmayı amaçlıyor. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ile Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 19-23 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen 'Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu'na katılan Türk demir ve demirdışı metal ihracatçıları, ürünlerinin yoğun olarak kullanıldığı, teknoloji ve sanayinin merkezi kabul edilen Almanya’da sanayi 4.0 uygulamalarını yerinde görme fırsatı buldu. Otomotiv, otomasyon, robotik endüstrisinin önde gelen firmaları ile birebir görüşmeler gerçekleştiren heyet, ayrıca Bavyera Eyalet Bakanlığı, Ekonomi ve Medya, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı ile de görüşerek, iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, 1700’lü yıllarda buhar makinasının icadıyla başlayan endüstri devrimlerinin sonuncusu olarak, son 5-10 yıllık bir dönemde otonom makineler ve sanal ortamların değer zincirine dahil edilmesi ile dijitalleşmenin öne çıktığı Endüstri 4.0’ın, otomotiv sektörü başta olmak üzere birçok sektörde demir ve demirdışı metallerin girdi olarak kullanılması sebebiyle sektör için oldukça önem arz ettiğini kaydetti. Şahin, Almanya’da başlayan ve hızla yayılan; maliyet, zaman ve insan gücünün optimize edilmesini sağlayan Endüstri 4.0 uygulamalarının Türkiye’de de yaygınlaşmasının rekabetçi piyasalarda güçlü kalabilmek adına olmazsa olmaz olduğunu belirtti.

Hem Türkiye’nin en büyük çapta demir demirdışı metal üretimi ve ihracatını yapan firmaların hem de KOBİ’lerin katılımları ile geniş bir yelpazede temsil edilen Türk demir ve demirdışı metal sektörünün Almanya’nın otomotiv, robotik, elektrik sistemleri, otomasyon teknolojisi sektörlerinde Endüstri 4.0 uygulamalarını inceleme ve işbirliği olanakları yaratma fırsatı yakaladığını söyledi.

Sanayi 4.0'ın akıllı üretim ekonomisini doğurmayı hedeflediğinin altını çizen Şahin sözlerini şöyle tamamladı:

EMEK ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ORTADAN KALDIRIYOR

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yalçın Ertan, Endüstri 4.0 ile dijitalleşmenin temelinde değer zinciri içerisinde verilerin toplanması, işlenmesi ve işlenen veriler sonucunda anlamlı bilgilerin elde edilerek karar mekanizmaları oluşturulması yatıyor. Zamandan, maliyet ve enerji tasarrufunun yanı sıra müşteriler için kişiselleşmiş ürünlerin en kısa sürede tedariğinin sağlanabilmesi için dijitalleşmenin Türkiye’de de yaygınlaşma hızının artırılması, firmaların bu konudaki girişimlerinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 'Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu' kapsamında dünya çapında lider otomasyon teknolojisi tedarikçisi ve endüstriyel eğitim ve öğretim programlarında performans lideri Festo AG& Co. KG, Sanayi 4.0 konusunda akıllı ölçü cihazları kullanarak, bu cihazlar ile toplanan büyük veriyi analiz ederek araç başı 2013 yılında yüzde 30’a kadar enerji tasarrufu sağlayan BMW Group, yük altında kademe değiştirici üretimi yapan Maschinenfabrik Reinhausen, denizcilik ve karada kullanılan büyük dizel motorları, turbo makinaları ve santraller üzerinde uzmanlaşmış MAN Turbu&Diesel, insanlar ile işbirliği içerisinde çalışan robotları üreterek yaygınlaştırmak için çalışan KUKA firmaları ziyaret edildi

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Demir ve demirdışı metaller ihracatçılarınden Endüstri 4.0 ziyareti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Aralık 2017 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Demir ve demirdışı metaller ihracatçılarınden Endüstri 4.0 ziyareti haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı