ANKARA HABERLERİ

Demir Kafes’te geriye dönüş

Fatih TEKECİ
11.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent’te yapımı kadar yıkımı da tartışmalara neden olan ve akıbeti yılan hikayesine dönen Demir Kafes konusunda Büyükşehir Belediyesi, eski plan notlarına dönülmesi yönünde yeni bir rapor hazırladı.

Fatih TEKECİ

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi, bir inşaat firmasına yıkım karşılığında ihale edilen Eskişehir Yolu üzerindeki “Demir Kafes” adı verilen yapıyla ilgili temmuz ayında yaptığı imar planı değişikliğinden geri adım attı.
İddialara göre mevcut 3.2 emsalin üzerinde bir inşaat yoğunluğu izni verilmesini öngören İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’na, MHP ve CHP gruplarının yanı sıra AK Parti’li üç meclis üyesi de karşı çıktı. Bunun üzerine Başkent’te akıbeti yılan hikayesine dönen Demir Kafes konusunda Büyükşehir Belediyesi, eski plan notlarına dönülmesi yönünde yeni bir rapor hazırladı. Konunun, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu ayki toplantısında yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

Meclis’te rahatsızlık yarattı

Demir Kafes’in yıkılarak yerine gökdelen, otel ve alışveriş merkezi yapılabilmesinin önünü açan karar, belediye meclisi üyelerinde rahatsızlık yaratınca, belediye meclisinin ağustos ayı olağan toplantısında yeniden gündeme getirildi. Ancak İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nunda yer alan muhalif meclis üyeleri, AK Parti’li bazı üyelerin emsal yoğunluğu artışına karşı çıkarak imza atmak istemediklerini ileri sürdü. Uzlaşma sağlanamayınca komisyon, Demir Kafes raporunu belediye meclisine sunamadı.

Bazı üyeler ikna olmadı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediye meclisinin, eylül ayı olağan toplantılarından önce eksik kalan imar konularını ve Demir Kafes’i görüşmek için olağanüstü toplanacağını açıkladı. Olağanüstü toplantı tarihi, geçtiğimiz günlerde Gökçek’e imza için sunuldu. Ancak toplantı, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun üç AK Partili üyesi Demir Kafes konusunda ikna edilemeyip, komisyon raporunun altına imza atmayınca gerçekleştirilemedi. Gökçek’in, belediye meclisi üyelerine, “Artık olağanüstü toplantıya gerek yok” dediği belirtildi.

Mevcut plana dönülecek

İmar ve Bayındırlık Komisyonu, geçtiğimiz perşembe günü Demir Kafes’i görüşmek üzere tekrar toplandı. Toplantıda üç AK Parti’li üye ikna edilemeyince Demir Kafes’te emsal yoğunluğu artışından vazgeçilerek, geriye dönüş kararı alındı. Böylece Demir Kafes’te eski plan notlarına (mevcut 3.2 emsale) dönülecek. İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun Demir Kafes raporunun, belediye meclisinin eylül ayı toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

150 milyon rant iddiası

MHP İl Başkanı Çetinkaya, Demin Kafes ile yüklenici firmaya 150 milyon lira rant sağlandığını iddia ederek, “Karardan dönülmediği takdirde, söz konusu Meclis kararının iptali için ilgili mahkemelerde dava açacağız” dediği Demir Kafes’e, imar planı değişikliği ile mevcut 3.2 emsalin üzerinde bir inşaat yoğunluğu izni verilmişti. Tartışmalı karara göre 27 bin 546 metrekarelik Demir Kafes’te, 88 bin 147 metrekare inşaat hakkı varken, yapılan tadilatla bu oran birkaç misli artırılmıştı. CHP ve MHP grubu, plan notlarına otopark, merdiven gibi bir dolu şey eklenerek, Demir Kafes’e emsal dışı alan kazandırıldığına, kararın “örtülü emsal” anlamına geldiğine dikkat çekmişti.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Demir Kafes’te geriye dönüş haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı