ANKARA HABERLERİ

Demir kafes altın oldu

Fatih TEKECİ
15.07.2012 - 00:00Son Güncelleme : 14.07.2012 - 16:34

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısının son oturumunda Eskişehir yolu üzerinde bulunan Demir Kafes ile ilgili CHP ve MHP’li üyelerin muhalefetine karşın oy çokluğuyla imar tadilatı kararı alındı.

Fatih TEKECİ

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısının son oturumu, önceki akşam Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında gerçekleşti. Meclis’te öne çıkan gündem maddesi, Başkent’te akıbeti yılan hikayesine dönen Eskişehir Yolu üzerindeki “Demir Kafes” adı verilen yapı oldu.
Geçtiğimiz aylarda bir inşaat firmasına yıkım karşılığında ihale edilen Demir Kafes’e, imar planı değişikliği ile mevcut 3.2 emsalin üzerinde bir inşaat yoğunluğu izni verilmesini öngören İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu, Ak Parti ve muhalefet arasında tartışma yarattı. CHP ve MHP gruplarının tepkisine karşın tartışmalı rapor, oy çokluğu ile kabul edildi. Karara göre 27 bin 546 metrekarelik Demir Kafes’te 88 bin 147 metrekare inşaat hakkı varken, yapılan tadilatla bu oran birkaç misli artmış oldu.

Örtülü emsal iddiası

Kararın ardından konuşan CHP Grup Başkanvekili Güleken, geçirilen yeni imar raporunun, “örtülü emsal” anlamına geldiğini belirterek, “Demir Kafes’in yerine devasa bir otel ya da alışveriş merkezi yapılmasının önünün açıldığına dikkati çekti. Güleken, şunları söyledi: “Demir Kafes’in alanı 27 bin metrekare kadar. Yıkımdan sonra enkazı da satacaklar. Şimdi Demir Kafes’e imar planı değişikliği ile emsal dışı alan kazandırmış oldular. Yine emsal 3.2 gibi görünüyor, ancak plan notlarına otopark, merdiven gibi bir dolu şey eklendi. Böylece emsal dışı alanlar ile Demir Kafes’e, bu emsalin çok üstende bir inşaat yoğunluğu sağlandı.

Haksız kazanca neden olacak

Yeni imar raporu, Demir Kafes’te hak ettiğinden daha yüksek ve fazla bir inşaat yoğunluğu ortaya çıkaracak. Bu da haksız kazanca neden olacak. Bu ciddi inşaat yoğunluğu artışı, kente haksızlık. Bu rapor geri çekilmeli. Demir Kafes’in yerine devasa bir otel ya da alışveriş merkezi yapılmasının önü açıldı. Demir Kafes’in yerine gökdelen otel ya da AVM yapılması Eskişehir Yolu’nda trafiği felce uğratır. Üstelik yapılacak yeni yapının estetik olup olmayacağı da belli değil.”

Demirden betona

MHP Meclis Üyesi İbrahim Uyar ise yaptığı konuşmada, “gizli emsal” artırımına gidildiğine dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi, daha önce yapımcı firma ile yaptığı ihale şartnamesini bozmuş oldu. Bu karar, Demir Kafes’i demirden kurtarıp, kentin ortasında beton yığını haline getirmektedir” dedi.


77 mağdura 110 metrekare

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi’nde ayrıca, uzun süredir Büyükşehir ve Çankaya Belediyeleri arasında tartışmalara konu olan heyelan mağduru Akpınar Mahallesi gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Meclisi, CHP grubunun muhalefetine karşın, Çankaya Belediyesi’nin çeşitli bölgelerindeki toplam 40 bin metrekarelik arsasını kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek, buralarda yapılacak konutlardan heyelan mağduru 77 Akpınarlıya 110 metrekare daire verilmesini kararlaştırdı. Çankaya Belediyesi’nin “yıkım” konusundaki yetkisini de iptal ettiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Burayı Büyükşehir Belediyesi yıkacak. Ayrıca mağdur durumdaki vatandaşlara 320 TL kira yardımı, biner TL de taşınma bedeli vereceğiz” dedi. Gökçek’e tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken ise, “Büyükşehir Belediyesi, Çankaya’ya karşı hasmane tutum sergiliyor. Vatandaşların gözünü boyamak için afet üzerinden siyaset yapmayın” diye konuştu.

Toptancı ve Balık Hali Etimesgut’a taşınıyor

MECLİS’te öne çıkan bir diğer konu ise “hal” oldu. Toptancı ve Balık Hali’nin, artan nüfus yoğunluğu nedeniyle Başkent için yetersiz kaldığı belirtilerek, Etimesgut’ta yap-işlet-devret modeli ile yeni ve modern bir toptancı hali yapılması kararlaştırıldı. Konuyla ilgili Gökçek, “Zaten şimdiki Toptancı Hali, kanunla Ankara Adliyesi’ne devredildi. Adliye şu anki mevcut yerine sığmıyor” dedi. Ankara Barosu’nun, Adliye’nin Toptancı Hali’ne taşınmasını istemediğine yönelik açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Gökçek, “Toptancı Hali, Yenimahalle Metrosu’nun bitişiğinde. Yarın buraya teleferik de gelecek. Adliyeye ulaşımın rahat olması çok önemli” ifadesinin kullandı. Gökçek ayrıca, Adliye’nin mevcut yerinin ise Ankara’nın ulaşım transfer merkezi olacağını sözlerine ekledi.

Akpınar konusunun görüşüldüğü sırada izleyici bölümünde oturan heyelan mağduru bir vatandaş Gökçek’e, “Başkan, bizi mağdur ettiniz” diye seslendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Demir kafes altın oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı