İZMİR HABERLERİ

Demir fiyatlarında artışın nedeni Çin

DHA
28 Nisan 2016 - 16:45Son Güncelleme : 28 Nisan 2016 - 16:46

Demir fiyatlarında artışın nedeni Çin

DHA

EGE Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, Çin'in aşırı demir-çelik talebinin demir fiyatlarında son 2 ayda yüzde 50'ye varan artışa yol açtığını söyledi. Artışın nedeninin üreticiler olmadığını belirten Şahin, dünya ile entegre olan Türk demir-çelik sektörünün dünya genelindeki değişimden etkilendiğini vurguladı.
Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin 2015 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Halil Şahin, demir-çelik fiyatlarının Çin'in aşırı talebi nedeniyle çok kısa sürede arttığına işaret etti. Şahin, “Çin'de mamul ve yarı mamul fiyatlarında yüzde 70 artış oldu. Dünya'da 1 milyar 600 milyon ton demir-çelik üretimi var bunun 803 milyon tonunu Çin üretiyor. 20 Şubat'tan sonra ciddi bir artış kısa sürede oldu. Bu artış tüm dünyaya yansıdı. Bu artışa üreticiler olarak ayak uydurmakta ciddi zorlandık. Aldığımız hammadde 2 ay sonra elimize geçiyor. Hurda demir fiyatları 175 dolardan 312.5 dolara, kütük fiyatları ise 250 dolardan 440 dolara, hatta, Rusya'da 470 dolara yükseldi. Suni bir artış oldu. Bunun uzun soluklu olacağını düşünmüyorum. 1-2 ayda normal seyrine geleceğini umuyoruz" diye konuştu.
"SEKTÖR 4 YIL CİDDİ ZARARLAR ETTİ"
Son 4 yılda demir-çelik sektörünün tüm unsurlarıyla ciddi zararlar ettiğini anlatan Şahin şöyle devam etti:
"Bu artışta demir-çelik sektörü üreticilerinin bir fonksiyonu yok. Hammadde fiyatları kütük ve hurda fiyatları çok hızlı arttı. Demir-çelik üreticilerinin çok fazla para kazanmadığını maliyet hesaplarını yapanlar bilir. Dünya ile doğru orantılı fiyat mekanizması var. Dünyanın 9. büyük üreticisi Türkiye bu fiyat mekanizmasının dışında kalamaz."
"Demir-çelik sektöründe köpük oluşmuşsa emtia fiyatları kendini düzenler şu anda köpük var mı yok mu net konuşmak mümkün değil" diyen Şahin, "Artış Çin'deki aşırı talepten kaynaklandı. Yurtiçinde demir-çelikçiler fiyatı artırdı demenin anlamı yok. Biz hammadde fiyatlarına ve diğer maliyet unsurlarına göre satış fiyatlarını belirliyoruz. Türkiye'de çelik 470 dolar da, Arabistan'da, Almanya'da, Çin'de 400 dolar değil. Oralarda da 500 dolar, ABD'de çok daha pahalı" dedi.
Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin 2015 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda 2016 yılı bütçesi ve iş programı kabul edildi.
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Demir fiyatlarında artışın nedeni Çin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2016 tarihinde saat 16 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Demir fiyatlarında artışın nedeni Çin haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı