Ege Haberleri

EGE

  Demir çelik geriliyor

  Hürriyet Haber
  27.04.2009 - 23:20 | Son Güncelleme:

  Son yıllarda ciddi yükseliş yaşayan demir çelik sektörü, yeniden gerileme trendine girdi. EİB Yönetim Kurulu Üyesi Uysal, ihracat pazarının çok daraldığını söyledi.

  EGE Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Uysal, demir-çelik ihracatında miktar ve fiyat olarak yaşanan yükselişin, yerini gerilemeye bıraktığını belirterek, “Demir-çelikte altın devir bitti” dedi. Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin olağan genel kurulunda sektörde yaşanan sıkıntılar dile getirildi. Yönetim Kurulu Üyesi Uysal, demir ve demir dışı metallerin ihracat pazarlarının büyük ölçüde daraldığını anlattı, “Yurtdışından talep azaldıkça üretim maliyetleri artıyor. Son dönemde binin üzerinde kişi, işini kaybetti. Hükümetten sektöre yönelik teşvik istiyoruz. İhracatı destekleyecek bir teşvik gerekiyor” diye konuştu.

  OTOMOTİV ETKİLEDİ

  ?ÖTV indirimi ve bahar mevsiminden dolayı nisan ortasından itibaren otomotiv sektöründeki küçük bir canlanma yaşadığını vurgulayan Uysal, bu gelişmenin demir ve demir dışı metaller sektörüne de olumlu yansıdığına dikkat çekti. Yurtdışından gelen hurda fiyatlarındaki yükselmenin de demir-çelik fiyatlarında artışa yol açtığını belirten Uysal, “Krizin başında yaşadığımız moral bozukluğu biraz azaldı” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı