ANKARA HABERLERİ

Demetevler elden geçecek

Fatih TEKECİ
14 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ağustos 2012 - 17:02

Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in en sorunlu bölgelerinden biri olarak gösterilen ve ‘modern gecekondu’ diye tabir edilen Demetevler’de ‘afet riski’ araştırması yapacak.

Fatih TEKECİ

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi temmuz ayı olağan taplantısında MHP grubunun Demetevler bölgesi ile ilgili verdiği önerge, Altyapı Hizmetleri Komisyonu’nda görüşülerek meclis gündemine geldi. Oy birliği ile geçen komisyon raporuna göre Büyükşehir, Demetevler bölgesini incelemeye alarak, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında ‘inceleme’ çalışması yürütecek.

Kaçak yapılaşma alanı

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan ‘afet riski’ araştırması kararıyla ilgili Ankara Hürriyet’e konuşan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, şunları söyledi: “Demetevler, Anraka’da herkes tarafından bilinen kaçak yapılaşma alanıdır. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir örnektir. 10’lu katların üzerine yığma binaların çıkıldığı Demetevler’de, kullanılan inşaat tekniği açısından ruhsatlandırma imkanı yoktur. Her ne kadar alınan karar geç de olsa, binaların güvenli olmadığı bu bölge için ne ve nasıl yapılması gerektiği yönünde ciddi kararlar alınarak uygulamaya konulmalıdır.”

Deprem konusu savsaklanıyor

“Ankara’da deprem konusu savsaklanıyor” diyen Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken de, şunları söyledi: “Başkent’te deprem riske incelemesi genel olarak yapılmalı. Demetevler son derece önemli bir konu. Çünkü olası bir deprem halinde mal ve can güvenliği açısındanciddi borun teşkil ediyor. Bu alan üzerinde siyasi kaygı gözetmeksizin Yenimahalle ve Büyükşehir Belediyesi meslek odalarının da desteğiyle birlikte çalışma yapabilir. İvedilikle önlemler alınmalıdır.”

Çok katlı gecekondu
 
Büyükşehir Belediyesi Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Hamit Yavuz da, şunları kaydetti:
“Öncelikle afet riski olan yapıların belirlenmesi amacıyla bu önergeyi verdik. Çünkü Demetevler yüksek çok katlı imarsız gecekondu şeklinde yapılan imarsız yapılardır. Dolayısıyla depreme dayanıklılığı ve afet riski bilinmiyor. Bu nedenle bu semtimizin kontrollerinin ve yer etüdlerinin yapılması ve rapor hazırlanması gerekiyor. Ankara’da olası bir afet anında bu binaların ne kadara dayanıklı olup olmadığını bilmiyoruz.”

Metrolarda afet denetimi

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi ayrıca, metro çalışmalarının başladığı günden bu tarafa, mevcut metro güzergahları ile yapılmakta olan metro güzergahlarında da inceleme yapacak. Risk taşıyan alanların belirlenmesi için gerçekleştirilecek olan incala çalışmasında, ilgili kurum, kuruluş ve üniversitelerden destek alınacak.

Daha önce de gündeme gelmişti

AFET riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili kanunun TBMM’de kabul edilmesinin ardından Ankara Valiliği de Çevre ve Şehircilik Bakanlığını’na Demetevler bölgesinin olası bir afetten etkilenebileceği ve bölgenin kentsel dönüşüme alınması gerektiğini bildirmişti. Demetevler’in taşıdığı riske Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise geçtiğimiz yıl Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in, “Eğer paran olsaydı en çok yapmak istediğin proje ne olurdu” sorusuna “Para değil eğer yetkim olsaydı Demetevler’i yıkar yeni baştan yapardım” sözleriyle dikkat çekmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Demetevler elden geçecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı