ANKARA HABERLERİ

Demetevler dönüşümüne MİT önerisi

Murat YILMAZ
11.06.2017 - 14:29Son Güncelleme :

Demetevler’de kentsel dönüşüm için yoğunluk artışı yapılamayacağını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, hak sahiplerinin ilçe dışına gitmeye sıcak bakmadıklarına dikkat çekti. Başkan Yaşar, yeni binaların inşası için “MİT’in taşınacağı söyleniyor, arazisi büyük bir alan, orası olabilir” dedi.

Murat YILMAZ

Sağlıksız çok katlı binalarıyla bilinen ve kentsel dönüşüm için farklı formüllerin konuşulduğu Demetevler ile ilgili Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, hak sahiplerinin ilçe dışına gitmeye sıcak bakmadıklarını söyledi. Vatandaşlar için yeni yapılacak binaların ilçe içinde inşa edilebileceğini belirten Başkan Yaşar, MİT arazisini de önererek şunları söyledi:

KUZEY ANKARA’YA GİTMEZ

“Dönüşüm Yenimahalle Belediyesi ve Büyükşehir’i de aşan bir durum. Şu anda yoğunluk 5.5-6. Bu yoğunluğu 12’ye çıkaramayız. Vatandaşın bir kısmının dışarıya gitmesi lazım. Türkiye’nin bugünkü şartlarında ekonomik boyutu da çok büyük bir durum. Devletimizin halkın yararına, vatandaşların haklarının korunacağı iyi bir barınma sağlayacağı projesine biz de Yenimahalle Belediyesi olarak destek veririz. Ama kalkıp ‘Kuzey Ankara’ya gidin’ derlerse Demetli gitmez çünkü buralar tapulu. Uygun bir yer olursa gider.

ALTYAPISINI HAZIRLADIK

Şu anda Demetevler ile ilgili somut bir çalışma yok. 35 sene sonra iskanlarını biz verdik. Altyapısını yaptık. Şu anda Demetevler’de kaç daire, kaç dükkan, depo olduğunu biliyoruz. Yarın masaya oturulduğunda tüm bunların fizibilitesi hazır. Dükkan sahibine ne verilecek, kaç daireye kaç metrekare daire verilecek bunların hepsinin alt yapısı hazır. Burada dönüşüm yapılacaksa kaynağının ve Demet’in dışındaki yerinin bulunması lazım. Bana göre vatandaşı sağa sola da göndermeye gerek yok.

MİT’İN ARAZİSİ OLABİLİR

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) taşınacağı söyleniyor. MİT’in arazisi büyük bir alan, orası olabilir. Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) ziraatten kopmuş bir alanı var orası olabilir. Polis Koleji’nin olduğu bölge de olabilir. Daire sahibi yapmak istenenlere buralarda yer verilirse bu işin çözüleceğini düşünüyorum. Vatandaşın rızasını da almak gerekir. Vatandaşın rızası olmayan bir şeye ben de evet demem. Mümkün olduğunca büyük çoğunluğun rızası alınırsa daha başarılı olunur.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Demetevler dönüşümüne MİT önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Haziran 2017 tarihinde saat 14 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Demetevler dönüşümüne MİT önerisi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı