Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Deloitte: Sürdürülebilir enerjide kaynak bol proje

  ANKA
  18 Temmuz 2007 - 12:43Son Güncelleme : 18 Temmuz 2007 - 12:43

  Deloitte’un açıkladığı, “Sürdürülebilir Enerji- Yatırım Değişimi yada İklim Değişimi” raporuna göre, bu alanda yatırım yapmak isteyen fonlara sunulan her 100 projeden sadece 10’u desteklenecek kalitede bulunuyor. Gelişmekte olan bazı ülkelerde bu alanda istikrarlı politikalar uygulanmaması ve lisanslama prosedürlerinin yeterince şeffaf olmaması da projelere ilişkin risk algılamalarını artırıyor.

  Deloitte, “Sürdürülebilir Enerji- Yatırım Değişimi yada İklim Değişimi” Raporunu açıkladı. Rapora göre, dünyada küresel iklim değişikliği tartışmaları yoğunlaşırken, önemi giderek artan sürdürülebilir enerji kaynakları alanında yatırım sıkıntısı çekiliyor. Raporda, sürdürülebilir enerji alanında yatırım yapmak isteyen fonların yeterince iyi projeler bulamadıkları, bulup desteklediklerinin hepsinden de umulan sonuçları alamadıkları belirtildi.

  Araştırmaya katılan katılımcılar genel olarak fosil yakıtların hükümet sübvansiyonları yüzünden çok ucuz olduğunu, nihai tüketicinin ödediği fiyatların hava kirlenmesi ve kaynakların güvenliğiyle ilgili maliyetleri yansıtmadığı görüşünü bildirdi. Bir çok katılımcı, bu gibi gizli maliyetlerin de eklenmesi halinde yenilenebilir enerji fiyatlarının, fosil yakıtlara göre çok daha ucuz çıkacağını belirtti.

  JEOTERMAL VE GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARI ARTIYOR

  Jeotermal ve güneş enerjisi yatırımlarının giderek arttığına dikkat çekilen raporda, bu yatırımların rüzgar enerjisi yatırımlarına ulaşmaya başladığının görüldüğü ifade edildi. Raporda, bazı yatırımcıların doğal gaz ve nükleer enerjinin de yenilenebilir olduğu görüşünü savunduğu belirtildi.

  Sürdürülebilir enerji alanında projelerin desteklenmesini sağlayan en önemli neden yatırım getirisi olarak gösterilirken, bunun yanında sosyal sorumluluk da bir başka neden olarak sunuldu.

  Raporda, “İyi bir projenin temel kriterleri arasında yatırım getirisinin yanı sıra mali şeffaflık, kredi alan tarafın güvenilirliği, kara geçme süresi ve yönetim ekibinin kalitesi de yer alıyor. Ayrıca projenin hayata geçirileceği ülkedeki yasal çerçeve, izinler ve sübvansiyonlar da projenin fon bulma şansını etkileyen diğer kriterler olarak öne çıkıyor” denildi.

  YATIRIMCILAR PROJELERE ORTAK GİRİYOR

  Raporda, fonlara sunulan her 100 projeden sadece 10’u desteklenmeye değer kalitede bulunduğu vurgulandı. Projelerin hedeflenen getirileri elde etmelerini zorlaştıran iç etkenler arasında bilgili ve uzman yönetici eksikliği, uygulayıcılardaki yetersizlikler ve sonuçların açık verilerle denetlenememesi yer alırken, bu sorunların aşılması için, yatırımcılar projelere ortaklıklar oluşturmak suretiyle beraber girerek riskleri paylaşmayı ve Risk ve Proje Yönetimi konusunda yeni yöntemler geliştirmeyi deniyorlar. Gelişmekte olan bazı ülkelerde bu alanda istikrarlı politikalar uygulanmaması ve lisanslama prosedürlerinin yeterince şeffaf olmaması da projelere ilişkin risk algılamalarını artırıyor.

  TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINI ÇEKEBİLİR

  Deloitte Türkiye Danışmanlık Ortağı Sibel Çetinkaya raporla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin doğru politikalar uygulayarak sürdürülebilir enerji alanında yatırım yapmak isteyen uluslararası fonları çekebileceğini vurguladı. Çetinkaya, “Fosil yakıtların tersine küresel iklim değişikliğine yol açmayan, çevreyi koruyan sürdürülebilir enerji kaynakları giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu alandaki yatırımlar bugünden artmaya başladı, gelecekte daha da artacak. Bizim hükümetimiz de temiz enerji kaynaklarını destekleme politikası çerçevesinde, Yenilenebilir Enerji Kanunu’nu yasalaştırmıştır” diye konuştu.

  Çetinkaya,Türkiye’nin alternatif kaynaklarda önde koşan ülkeler arasında yer alabileceğini vurguladı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı