Deloitte: Kriz ve domuz gribi turisti Türkiye’den vazgeçirmedi

Hürriyet Haber
21 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Kasım 2009 - 21:30

DENETİM, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetleri alanında faaliyet gösteren Deloitte’un ‘Konaklama Vizyonu Avrupa Performans Değerlendirmesi Kış 2009’ raporuna göre, krize ve H1N1 virüsüne karşın yabancı turist Türkiye’den vazgeçmedi. ‘Zorlu Mücadele’ altbaşlığıyla sunulan raporda, “Türkiye bu yıl birçok rakip ülkeye oranla turist sayısında önemli kayıplar yaşamamakla birlikte, oda konaklama fiyatlarında krizin etkilerini aşabilmiş değil. Oda konaklama gelirleri yüzde 9 oranında geriledi.
Avrupa’da yüde 27 azalma
Raporda, tarihin en büyük krizinin ardından turizm ve konaklama sektörünün, işsizlik, H1N1 gribi gibi birçok sorunla başetmek zorunda kaldığına değinilirken, otellerin, havayolu şirketleri ve tur operatörlerinin gelirlerinin azaldığına dikkat çekildi. Araştırmaya göre, Avrupa genelinde otel işletmecileri, krizden olumsuz etkilenmeye devam ettiklerini söylerken, eylül ayı itibarıyla yıl bazında Avrupa genelinde ortalama oda konaklama geliri, yüzde 27.1 azaldı.
Roma ve Paris’e ziyaret azaldı
Rapora göre yılın ilk çeyreğinde, Avrupa’da tüketici güven endeksi de yüzde 31.3 oranında geriledi. Avrupa’ya gelen turist sayısı yüzde 8.4 geriledi. Paris ve Roma gibi kentleri ziyaret edenlerin sayısı da önemli oranda  düştü.


 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı