Gündem Haberleri

  Dell´in kriz stratejisi: Büyüme ve istihdam

  Ayşe AYDIN
  21.07.2001 - 16:05 | Son Güncelleme:

  32 milyar dolarlık cirosu ile dünyanın bir numaralı kişisel bilgisayar (PC) şirketi Dell, Türkiye´de yeniden yapılanıyor. Kurulacak yeni ekip ´Dell Türkiye´ çatısı altında hizmet verecek. Ekibin lideri geçtiğimiz günlerde belli oldu. Silicon Graphics Türkiye Genel Müdürü Taner Kılınç Dell Türkiye Genel Müdürlüğü için transfer edildi.

  Dell, Türkiye´de yeniden yapılanma sürecine girdi. Bugüne kadar satış ve dağıtım faaliyetlerinde Sentim ve Sispa ile çalışan şirket bundan böyle ´Dell Türkiye´ olarak hizmet verecek.

  Şirketin bu sürece götürecek ilk adım atıldı. Taner Kılınç geçtiğimiz günlerde Dell Türkiye Genel Müdürü olarak transfer edildi.

  İTÜ Uçak Mühendisliği mezunu Taner Kılınç 1963 doğumlu. Amerika Cincinnati Üniversitesi´nde Uzay Mühendisliği ve Hava Uygulama Mekanikleri üzerine yüksek lisans yapan Kılınç bir dönem aynı üniversitede asistan olarak çalıştı.

  İş hayatına Türkiye´ye döndüğü 1989´da Teleteknik Elektronik´te Satış Mühendisi olarak başlayan Kılınç daha sonra Hewlett Packard´da ve Koç Grubu´nda satış yöneticiliği yaptı. Son olarak SGI Silicon Graphics´de ülke müdürü olarak görev yapıyordu.

  Kılınç´ın yeni görevini piyasaya ve kamuoyuna tanıtmak amacıyla şirketin Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Uzakdoğu Satış Direktörü Pim Dale Türkiye´ye geldi.

  Dale Türkiye´yi büyük bir pazar olarak gördüklerini ve krizin bu kararlarında büyük çaplı bir değişim yaratmadığını söyledi: ``Taner Kılınç piyasayı iyi biliyor. Dell Türkiye´ye çok büyük faydaları olacağını düşünüyorum. Dell Türkiye büyüme sürecine girdi. Büyüme planlarımızı erteledik ancak pazar şartlarını da göz önüne alarak kısa zamanda yapılanmayı düşünüyoruz.``

  ELEMAN ALINACAK

  Dell Türkiye´nin iki büyüme stratejisi var. Bunlardan ilki iyimser strateji. Buna göre firma Eylül ayından itibaren insan kaynağı anlamında genişleme sürecine girecek. Alınacak elemanlarla birlikte şirkette ´departmanlaşma süreci´ başlayacak. Kötümser stratejiye göre genişleme planları önümüzdeki yıla ertelenecek.

  Dell Türkiye bugüne kadar çalıştığı Sispa ve Sentim´le çalışmaya devam edecek. İki şirket Dell Türkiye´ye sağladıkları pazarlama ve satış desteğini sürdürecekler.

  Dell Türkiye şu anda üç kişilik bir kadroya sahip. Kılınç önümüzdeki aylarda genişleyecek kadronun oluşturulması için beyin avcılarından destek alacaklarını belirtiyor: ``Dell ilan vermez. Bu genel bir strateji. Çalışanlar Dell´i değil Dell çalışanlarını seçer. Genişleme sürecinin ilk aşamasında yönetici kadroları tamamlayacağız. Alt kadrolar için farklı bir yaklaşım söz konusu olabilir.``

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı