"Elif Çongur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Elif Çongur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Elif Çongur

Deliler kazandı

Fenerbahçe bayrağı taşıyan Galatasaraylıların “Beşiktaş sen bizim her şeyimizsin!” diye slogan attıkları gün, futbolseverlerin aşklarına karşılık aldıkları gündür.

Türkiye’de futbol sevgisi deliliğe çok yakın bir yerde durur. Futbolun delileri, futbolu neden sevdiklerini her gün her gün ezber etmek zorundadırlar. “Kendi kendine konuşana deli derler” önermesi onlara çok yakışır. Çünkü futbolu neden sevdiklerini hatırlamak için durmadan kendi kendilerine sorular sorarlar.

 

Endüstriyel futbola rağmen, futbola ait her şeyin düşmanlık, nefret, ırkçılık, ayrımcılık ve para üzerinden yürümesine rağmen, her şeye rağmen, platonik bir aşkın kitabını yazar yazar dururlar. “Nihayetinde oyun bu, birlikte oynayalım” derler kimse umursamaz, “Başka türlüsü mümkün” derler komik duruma düşerler, “Alkış, barış, centilmenlik, spor…” derler sanki kötü bir şeymiş gibi hayalperestlikle, çocuklukla, saflıkla suçlanırlar.

 

Deliler kazandı

 


Ama deliler bir türlü karşılık alamadıkları bu aşktan bir türlü vazgeçmezler.

 

Umutlarını, kırıldığı yerden her gün yapıştırırlar.


Tutkal hunilerinin içinde saklıdır.


Bu ülkede futbolu sevmek, deliliktir.


Sen seversin, onun aklı fikri hakemdedir.


Sen ondan gözünü alamazsın, onun gözü paradadır.


Sen en ufak bir güzel söze razısındır, o küfreder.


Sen pas beklersin, o topu taca atar.


Sen seversin endüstriyel futbol satın alır.


Gezi Parkı’ndan sonra


Fenerbahçe bayrağı taşıyan Galatasaraylıların “Beşiktaş sen bizim her şeyimizsin!” diye slogan attığı gün, Baba Hakkı’nın, Lefter’in, Metin Oktay’ın çocuklarının futbol delilerini hüngür hüngür ağlattıkları gün, aşk artık karşılık bulmuştur.


Delilerin futbolu neden sevdiklerini hatırlamak için durmadan kendi kendilerine sordukları sorular cevabına kavuşmuştur.


Deliler, bugüne kadar imkânsızlık fikri üzerine kurulu olan futbol aşklarının karşılık bulmasını çok istedi,  bugünleri görmek için çok bekledi.


Burak Yıldırım’ın ölümünden sonra yayınladıkları bildiride “Futbol yeniden hayatımızdaki bir keyif olana kadar, durmadan, susmadan, sert adımlarla yürüyeceğiz. Siz de tarafınızı seçin. Medeniyetin, adaletin ve vicdanın tarafında olun. Biz daha kalabalığız. Ve bu tek ihtimalli bir maç. Hiç kuşkunuz olmasın... Biz kazanacağız!” demişlerdi.


Kazandılar.


Deliler kazandı.

 

 

Yazarın son yazıları


#11 Haziran 2013 Yalnızsan Komiği Duyamazsın
#8   Haziran 2013 Sınav sırası şimdi futbolcularda
#4   Haziran 2013 Çarşı sen bizim her şeyimizsin
#1   Haziran 2013 Sık bakalım
#28 Mayıs 2013 Ezber Bozan
#25 Mayıs 2013   Biz futbolla uğraşırken


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>


 

X