İZMİR HABERLERİ

Delican'dan İZDENİZ için diyalog çağrısı

DHA
25.07.2017 - 12:35Son Güncelleme :
DHA

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, iki haftaya yaklaşan İZDENİZ grevi konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na eleştiride bulunup, "Vatandaşların temel ihtiyaçları noktasında işçi ve işverenin diyalogsuz kalma lüksü olmamalıdır. Hatta greve gidilmeden çözülmesi gereken öncelikli meselelerdir bunlar. Deniz ulaşımında neredeyse 15 gündür hayat durdu. İzmirliler perişan.  Sessiz kalınacak boyut çoktan aşıldı. Sayın Başkanı acilen konuya müdahil olmaya davet ediyorum" dedi.

İzmir'in kazananı olmayan bir krizle boğuştuğunu, acilen İzmir halkının yaşadığı mağduriyeti gidermek için bir formül bulunması gerektiğini dile getiren AK Parti İl Başkanı Delican, sendika yöneticileri ve alanda ise vatandaşlardan başka, işveren konumundaki Büyükşehir Belediyesi cephesinden bir ses çıkmadığını söyledi. Bu tür krizlerin siyasallaştırılacak meseleler olmadığını vurgulayan Başkan Bülent Delicansözlerini şöyle sürdürdü:

"Süreci yakından izliyorum. Şehir içi trafikte, toplu taşıma araçlarında yaşanan sıkıntılar, diz boyu. İZBAN grevi için de söylemiştim. Bu meseleler siyasallaştırılacak meseleler değildir. Ancak; kayıtsız kalınacak meseleler hiç değildir. Merkezinde halk vardır. Kaybeden halktır. Ayak diremenin, sahadan kaçmanın faydası yoktur. Zaman geçtikçe kayıp büyüyecektir. Daha önce de söylediğim gibi, iş gücünün pazarlığının yapıldığı bu alan at pazarı da değildir, güreş meydanı da. Müzakereye dahil olduğumuz yok. Çağrımız, yine çözüm içindir. Karşılıklı haklar, karlar ve zararlar hesaplanır, mağduriyetlerin matematiği yapılır ve yara kangrene dönüşmeden kapatılır."

İzmir'de, sosyal demokrat olduklarını iddia eden yerel yönetimin grevsiz bir uzlaşı sağlamaktan aciz olduğunu düşünmeye başladığını dile getiren Başkan Delican, "İzmir, toplu sözleşmelerini sancılı grevlerle yürüten bir şehre dönüştü. Hep aynı fotoğraf. Bu keyfilik değil de nedir? İzmir halkına hizmet etmekle mükellef olanların içi; iş güçleri ile masaya oturup oturup inatlaşarak, aynı vahim fotoğrafı yaratırken nasıl rahat ediyor bilmiyorum! Bir kentin yönetiminde keyfi bir tutumu kaldırmayacak öncelikli alanlardan biri, yine kriz olarak karşımızda. Cepte keklik gördükleri İzmir'e bunu reva görmeye devam ededursunlar, su ısınıyor" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun İZDENİZ çalışanlarının talebini çok bulduğunu belirten Delican, öte yandan uğranılan zararın ise bugüne  kadar 2 milyon lira olduğunu söyledi. Denilican, "İzmir gibi bir deniz kentinde, bir yanda 15 gündür aktarmalı sistem, şehir içi trafikte helak olan vatandaş, bir yanda eylüle kadar uzaması muhtemel bir işçi grevi, diğer yanda ise dut yemiş bülbül gibi susan bir başkan. Yazıktır günahtır. Denizinin, kalkınmasından kültürel ve sosyal hayatına kadar merkezi bir değer olduğu İzmir, bunu hak etmiyor. Kentini düşünen, emekçiden yana olduğunu söyleyen, demokratik haklar dendiğinde kasıp kavuran bir yönetim anlayışı bu olamaz" dedi.

Çözüm ve diyalog çağrısını yineleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, "Yaşanan sıkıntıların yaz ayı ve tatiller ile nüfusu azalan İzmir'de göze batmayacağını düşünenler varsa yanılıyorlar. Sokaklara, caddelere kulak versinler; vatandaşların isyanı homurtuyu çoktan aştı. İşine giderken üçe katlanan zamanlarla seyahat eden vatandaşlarımız var. Dar gelirli vatandaşlarımız ise, vapur seferlerinin durması ile, iki soluk alacakları gezi uygulamalarından, ulaşım fırsatından mahrum kaldı. Deniz ulaşımı ortadan kalksa, körfez sadece manzara olsa da su götürür diye mi düşünüyorlar bilmiyorum. Ama dilerim, kafalarındaki bu değildir" " diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliyat Turizm ve Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) arasında, 250 personeli kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, geçen 12 Temmuz'da yolcu vapurları ve araba vapurlarında grev başlamıştı.
 İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Delican'dan İZDENİZ için diyalog çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:21
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı