Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Deli dana" bir can daha aldı

  Hürriyet Haber
  02 Aralık 2001 - 13:13Son Güncelleme : 02 Aralık 2001 - 13:13

  İngiltere'de hastalığı yenmek için, üzerinde farklı ilaç denemeleri yapılan ilk CJD (deli dana) hastası kadın öldü. Rachel Forbes, Quinacrine adlı ilacın denendiği ilk hastaydı.

  Rachel Forbes adlı genç kadın, deli danayı ilk teşhis eden Nobel ödüllü bilim adamlarının hazırladığı ilaçları aldı, önceleri iyileşir gibi oldu ancak iyileşme süreci uzun sürmedi.

  21 yaşındaki hastanın Quinacrine adlı ilacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra karaciğerinde sorun çıktığı belirtildi.

  Deli dananın ilk belirtilerinin Rachel'de geçen yılbaşı önce depresyon şüphesiyle başladığı, deli dana teşhisinin de altı ay sonra konulduğu belirtildi. Aktif ve sportif bir yaşamı olan genç kadın kısa sürede yatağa bağımlı hale geldi, yakınlarını bile tanımakta zorlanıyordu.

  Hastanın ailesi, deli dana için geliştirilen ilk ilaç "Quinacrine"i Rachel'de denemek üzere San Francisco'daki bir kliniğe davet edildi. Rachel ilacı almaya başladıktan sonra iyileşme belirtileri gösterdi ancak daha sonra karaciğerinde gelişen komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.

  Rachel'in kullandığı ilacın henüz hayvanlar üzerinde bile denenmediği, ailenin ilacı kızları için son şans olarak gördükleri için denemeye razı olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı