"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Delege seçiminde aidat muamması

TÜRKİYE genelinde olduğu gibi Ankara’da da CHP il ve ilçe delege seçimleri için düğmeye basıldı. 4

Parti içi muhalefetin olağanüstü kongre talebine karşılık, yeni delegeleri seçmek için çalışmalarını sürdüren parti yönetimi, yayınladığı genelgeyle delege seçilmek isteyenler için bir takım kurallar getirdi.
Yarın başlayacak ve 19 Şubat’a kadar sürecek delege seçimleri için koyulan kurallar arasında bir yıllık süre içinde kınama cezası almış kişilerin tüzük hükümlerince aday olamayacağı belirtilmiş.
Bir diğer ve biraz da ilginç olan şart ise 2012 yılı üyelik aidatlarını ödemeyenlerle ilgili.
Genelgede, “2012 yılı üyelik aidatlarını ödemeyenler bu seçimlerde oy kullanamaz, kongreler takvimi sürecinde aday olamazlar” ifadesi yer alıyor.
Üyelik aidatıyla ilgili iki ayrı CHP’liyle sohbetimizde bir tanesi 3 TL bir tanesi de 15 TL yatırdığını söyledi.
Engelleme iddiası
Ancak her iki CHP’li de genelgedeki aidat şartına anlam veremediği noktasında birleşiyor. CHP’lilerin görüşleri şöyle:
“Bu genelgeye aidatların toplanmasına teşvik amacıyla 2011 aidatlarının yatırılmış olma şartı eklense anlaşılabilir. Ancak 2012 yılının aidatlarını ödemek için bir yıllık zaman var.
Burada birçok CHP’li böyle bir şarttan haberi olmadığı için sürece dahil olamama tehlikesiyle karşı karşıya. İyi niyetli bir madde olmadığını düşünüyoruz. Bu kendilerinden olmayanların delege belirlemesini engelleme girişimidir.”
Konuyla ilgili CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın’la görüştüm.
Alçın önceki gün partide yapılan toplantıda 2012 aidatlarını yatırmayanların oy kullanamayacaklarına yönelik ibarenin bu seferlik uygulanmayacağını söyledi. Birçok delegenin bu değişiklikten  haberdar olmaması, kararın tepkiler üzerine değiştirildiği izlenimini yaratıyor. CHP’de sancılı geçmesi öngörülen kongre sürecinin ilk adımlarında bu tip muammaların yaşanması hayli düşündürücü.
X