Gündem Haberleri

  ‘Dekolte giyenler tacize uğrar’ dedim

  Tolga YANIK / DHA
  17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  “Kadın dekolte giyerse tahrik eder, çirkin şeyler başına gelir” sözüyle tartışma yaratan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Orhan Çeker kendisini savundu: “Ben tecavüze değil tacize uğrar dedim.” YÖK Başkanı da, Çeker hakkında soruştuma talimatı verdi.

  YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, hadım tartışmasıyla ilgili yorum yaparken, “Sorunun odağında kadın var. Sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmaz” diyen Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker hakkında inceleme başlatılması, gerekirse soruşturma açılması için talimat verdi.

  Özcan rektörü aradı

  Özcan, konuyla ilgili Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan’ı arayarak, “Bu açıklamaların gereğinin yapılmasını” istedi. Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, konuyla ilgili gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

  ‘Ne biçim dekanın var’

  “Talihsiz bir beyanat olarak düşünüyorum. Her öğretim üyesinin bu üniversitenin saygınlığına zarar vermeden açıklama yapması lazım. YÖK Başkanım da bu konu üzerine duyarlı. Beni aradı. Hatta dekan sanmış. ‘Ne biçim dekanın var Süleyman, şununla bir konuş’ dedi. Bu aslında doğru bir hareket değil. Doğru bir genelleme değil. Ne gereği var? Tabii öğretim üyesi özgürlüğü var. YÖK Başkanı da son derece demokrat bir insan. Bence hocaların da üniversitesini, şehri düşünmesi lazım. Ne gereği var şimdi gündeme düşüp de ‘Konya böyle’ diye yorumlar yaptırmanın. Ben o arkadaşımın düşüncelerine katılmıyorum. Üzülüyorum ama akademik anlamda herkesin ağzına kilit vuramıyorsunuz.”

  ‘Haklıyım, doğru söylüyorum’

  Prof. Orhan Çeker, açıklamasının yanlış noktaya çekildiğini savunarak, şöyle dedi: “Ben bu olayda tecavüz kelimesini kullanmadım. Tacizi kullandım. Benim dediğim şudur: ‘Eğer kadın tacize uğramışsa, kadın bu hususta dekolte giyindiği ve tahrik ettiği için bu başına geldiyse burada suçlu sadece erkek değil, suça kadın da ortaktır’ dedim. Fakat ‘Kadın vakur bir şekilde haraket ettiyse, dekolte giyinmemiş, buna rağmen erkek tarafından taciz edildiyse burada yüzde 100 suçlu erkektir’ dedim. Haklıyım ve doğru söylüyorum. Doğru söyleyene de bir şey denmemesi lazım.”

  NE DEMİŞTİ

  PROF. Dr. Orhan Çeker, TBMM’ye sunulan ve kamuoyunda “Hadım Yasası” olarak nitelendirilen tasarıyı değerlendirirken şöyle demişti:
  “Sorunun odağında kim var? Kadın var. Kardeşim sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır. Tahrik ettikten sonra sonucundan şikâyet etmen makul değildir. Bu konuda suçu işleyenleri savunduğum anlaşılmasın. Elbette işlenen suç son derece iğrençtir. Lakin bu suçun işlenmesinde dekolte ve tahrik edici kıyafetler giyinen kadının da etkisi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bu konuda tabii ki erkek suçludur ama kadının da suçu gözardı edilirse meseleyi çözümde yanlış adım atmış oluruz. Bu olayda her iki taraf da suçludur.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı