Gündem Haberleri

  Dekanların toplantısına Bakan telefonu molası

  Ufuk AKTUĞ/ İSKENDERUN (Hatay),(DHA)
  06.01.2012 - 19:54 | Son Güncelleme:

  HATAY’ın İskenderun İlçesi’nde Türkiye’nin dört bir yanından gelen dekan ve bölüm başkanlarının katıldığı ’Yeniden Yapılanma’ konulu konsey toplantısı bakanın telefonuyla bölündü. Müsteşarın, bakanla telefon görüşmesi sırasında toplantıya ilginç diyaloglar yansıdı.

  Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Türkiye’deki 18 Su Ürünleri Fakültesi, 2 Deniz Bilimleri Fakültesi ve 5 Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları katıldı. Müsteşar Mirmahmutoğlları’nın konuşması sırasında cep telefonu çalınca telefona bakmak zorunda kaldı. Telefonun diğer ucundaki kişi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker olunca Müsteşar Mirmahmutoğulları da "Bakan arıyor" diyerek konuşmasına ara verdi.

  ZEYTİNDE ÇOK CİDDİ ÜRETİM ARTIŞI VAR

  Bakana, zeytinle ilgili bir sorunu sorduğu anlaşılan Mirmahmutoğulları "İklim şartlarından ötürü büzüşme sorunu var. Arkadaşlarla görüştük. Bir destek verebilir miyiz diye, esas zeytin üreticileri onu bahane ediyorlar. Ama zeytinde çok ciddi bir üretim artışı var. Üretim artışı olduğu için fiyatlar aşağıya düşüyor, aynı sütte olduğu gibi" dedi.

  AĞAÇLAR ÜRÜN VERMEYE BAŞLADI

  İskenderun’da bir toplantıda olduğunu, Türkiye’deki 22 Su Ürünleri Dekanı, iki rektörle beraber olduklarını belirten Mirmahmutoğlları, bakana şunları aktardı: "Şimdi asıl konu üretim fazlasından fiyata yansımasıdır. Zeytindeki esas sıkıntı fiyat düşüşü. Fiyat düşüşünün de nedeni, yüzde 30’luk üretim artışı var. Bu bizim göreve başladığımızda 90 milyondan, 172 milyona çıkardığımız ağaçlar ürün vermeye başladı. Artı işçilik sıkıntı bundan kaynaklanıyor, ama zirvede Türkiye. 1 milyon 750 bin ton zeytin üretimi var şu anda. Ama şimdi iddia ediyorum, bir milyon 750 bin ton, bu seneki üretim daha da fazla." Müsteşarın bakanla yaptığı telefon görüşmesinin ardından toplantıya devam edildi.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı