Gündem Haberleri

  "Dekan bey istifayı düşünmüyor"

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  01.12.2009 - 12:44 | Son Güncelleme:

  EGE Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde aday belirleme seçiminde en az oyu alan Prof.Dr. Celal Artunç'un dekanlığa atanmasının ardından tepki istifalarıyla büyüyen krizde yeni bir noktaya gelindi.

  YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın görevden alamayacağı Dekan Artunç'un istifasını beklediği mesajı beklentilere yol açarken; Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Nurselen Toygar, “Dekan bey kesinlikle istifayı düşünmüyor, biz görevimizin başyındayız” dedi.

  Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde dekan atama krizi sürüyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz'ın da “Geleneğimizde böyle bir atama yok” sözleriyle yorumladığı olayda, 85 öğretim üyesinden 9'unun oyuyla Dekanlık koltuğuna oturan Prof.Dr. Artunç önce ‘yalnız’ bırakıldı. Ama bu tepki yetersiz görülüp başhekim, fakülte ve yönetim kurulu üyeleri ile biri dışında 6 anabilim dalı başkanı toplam 14 yönetici istifa etti. 17 Kasım'da yapılan atamanın ardından yaşananlar YÖK Başkanı Prof.Dr. Ziya Özcan'a da iletilip istifalara dikkat çekildi.

  YÖK BAŞKANI: GÖREVDEN ALMA YETKİM YOK

  YÖK Başkanı Prof.Dr. Özcan'ın kendilerine üniversite yönetiminden gelen listede seçim sonuçlarının yeralmaması nedeniyle ‘yanlış’ atama yaptıklarını belirtip, görevden alma yetkileri olmadığı, Dekan Prof. Dr. Artunç'un istifasını bekledikleri yolundaki açıklamalarının basında yeralması, üniversiteyi yine hareketlendirdi.

  60 oy alıp YÖK'ün devre dışı bıraktığı eski Dekan Prof.Dr. Serhat Çınarcık, seçim sonuçlarının YÖK Genel Sekreteri'ne iletildiğini söyledi. Prof. Dr. Çınarcık, “Bizim fakültemize dekan ataması gecikmişti. Sayın Rektörümüzle görüştüğümde seçim sonuçlarını iki kez YÖK Genel Sekreteri'ne ilettiğini söylemişti. YÖK Genel Kurul üyelerine de adaylarının isimlerinin oya göre sıralama yapıldığı belirtiliyor. Belki YÖK Başkanı'na iletilmemiş olabilir” dedi.

  DEKAN SUSTU, YARDIMCISI KONUŞTU

  YÖK Başkanının istifasını beklediği Dekan Prof.Dr. Artunç telefonlara yanıt vermezken, iki yardımcısından biri olan Prof.Dr. Nurselen Toygar, DHA'nın sorularını yanıtladı. Prof.Dr. Toygar, “Dekan bey kesinlikle istifayı düşünmüyor” dedi.

  “Yarım yapmak için erken. Bekleyelim bakalım zaman ne gösterecek, ona göre konuşuruz” diyen Prof. Dr. Toygar, “Şimdi fakültenin işlerliğine geçmesi için yapılacak daha önemli işler var. Çünkü bu yönetim kurulları filan bir an önce toparlanmalı ki özlük hakları, hasta bakımları, eğitim faaliyetleri aksamasın. Biz kurumsal olarak burada varız. Biz işlerimize devam ediyoruz. Bu hafta kurul seçimlerini yapmayı istiyoruz” diye konuştu.

  Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Toygar, fakültede sıkıntı, engelleme yaşayıp yaşamadıklarına ilişkin soruyu da, “Hiçbir sıkıntı hissetmiyoruz. Öyle bir sıkıntı bize yansımıyor bile, biz işlerimizi gayet güzel yürütüyoruz, bir engelleme yok, sıkıntı yok. Kurumlarda devamlılık esastır. Bizg örevimize devam ediyoruz. Dekan Bey, kesinlikle istifayı düşünmüyor” diye yanıtladı.

  “FAKÜLTEYİ ÇOĞUNLUĞUN GÜCÜ YÖNETİR”

  Öte yandan istifaları yükseköğretim camiasında tartışma yaratan, YÖK Başkanına ‘yanlış yapmışız’ dedirten fakültenin yönetici öğretim üyeleri de sessizce gelişmeleri izliyor.

  Bir öğretim üyesi Dekan Prof.Dr. Artunç'un istifası halinde Rektör Yılmaz'ın yeni bir eğilim seçimi yapmasını beklemediklerini söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen bir öğretim üyesi, “Eğer dekan yenilenmezse zaten güç bizde. İstifalarla boşalan fakülte, yönetim kurulu üyeleri anabilim dalı başkanları yeniden seçilecek. Biri dışında anabilim dalları dayanışma içinde. Yine aynı isimler rahatlıkla seçilir. Güç çoğunluğun elinde, fakülteyi de bu güç yönetir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı