DEİK, Vietnam ekonomi çevrelerini ağırlayacak

A.A.
19.10.2007 - 17:20 | Son Güncelleme:

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Vietnamlı ekonomi çevrelerinden oluşan heyeti ağırlayacak.

DEİK'ten yapılan yazılı açıklamada, Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Vietnam Sanayi ve Ticaret Odası tarafından ülkenin önde gelen iş adamlarından ve kamu yetkililerinden oluşturulan bir heyetin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere 21-27 Ekim tarihleri arasında Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceği belirtilerek, bu kapsamda 22 Ekim Pazartesi günü TOBB Plaza'da Türk-Vietnam İş Forumu düzenleneceği kaydedildi.

Açıklamada, 12 yıl süren görüşmelerin sonucunda 11 Ocak 2007 tarihinde Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) üye olan Vietnam'ın, ticaret örgütüne üyeliğine destek veren ilk ülkenin Türkiye olduğu hatırlatıldı.

Konuya ilişkin yorumda bulunan Türk-Vietnam İş Konseyi Başkanı Muzaffer Arslan, Vietnam'da toplam 60 milyon dolarlık Türk yatırımı bulunduğunu belirterek, “Türk firmalar yurt dışındaki, özellikle Körfez ülkelerindeki işlerinde Vietnamlı işçileri istihdam ediyor. Başta tekstil olmak üzere pek çok sektörünü yeniden yapılandırmaya çalışan Vietnam, tekstil, tekstil makineleri, gıda işleme, inşaat malzemeleri ve gemi inşası gibi alanlarda önemli bir işbirliği potansiyeline sahiptir” ifadelerini kullandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı