Dehşetin yeni adı

<1>Video Robert Rodrigues'in yazıp yönettiği "Planet Terror - Dehşet Gezegeni" filmi, cuma günü vizyona giriyor.

Hürriyet Haber
21.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme :

Video - Filmin fragmanı için tıklayınız...

Foto galeri - Filmin fotoğrafları için tıklayınız...

Dehşetin yeni adı
"Sin City - Günah Şehri" filmiyle tanınan ünlü yönetmenin, yıllardır kendine örnek aldığı filmlerdeki korku tarzını harmanlayarak karşımıza çıktığı filmde, Michael Biehn, Jeff Fahey, Naveen Andrews, Stacy Ferguson ve Michael Parks da rol alıyor.

Filmin konusu ise şöyle, William ve Dakota Block (Josh Brolin ve Marley Shelton) bir gece arka bahçelerinde dolaşan insanlar olduğunu fark ederler. Evlerinden çıktıklarında kasabadaki insanların garip davranmaya başladıklarını keşfederler. İnsanlar yavaş yavaş saldırganlaşmaya başlamışlardır. Bu saldırılar sırasında bacağı kopan dansçı Cherry (Rose McGowan) ve eski erkek arkadaşı Wray (Freddy Rodriguez), William ve Dakota’yla birlikte kasabada umutsuzca dolaşmaya başlarlar ve kasabada yaşanan bir patlama sonucu ortaya çıkan gazın insanları cani yaratıklara dönüştürdüğünü keşfederler.

YAPIM HAKKINDA
Rodriguez yıllar önce sonradan PLANET TERROR’ün senaryosunu oluşturacak fikirleri bir kenara yazarken yıllardır yapılmamış bir film türüne geri dönüş yaptığının farkındaydı. “Uzun zamandır kimse zombi filmi yapmıyordu.” diyor Rodriguez.

Zombi filmlerini hayranı olan yönetmen eski zombi filmlerinden tamamen farklı bir şey yapmak istiyordu ve senaryosunu oluştururken filmin temeline karakterleri oturttu.

Yapımcı ortağı Greg Nicotero filmin hikayesinin yıllar öncesinden yazılmaya başlandığını söylüyor. “SPY KIDS hatta THE FACULTY zamanlarında Robert’ın bana “İçinde bir doktor ve karısı olan bir zombi filmi fikrim var. Hatta bir sahnesinde karanlık bir yoldan geçen arabaların ışığı sayesinde zombilerin kurbanına yavaş yavaş yaklaştığını göreceğiz” demişti.” diyor Nicotero.

Rodriguez Nicotero’ya senaryonun ilk otuz sayfasını verdiğinde bundan sonra ne olacağı hakkında hiçbir fikri olmadığını söylemiş. “İlk otuz sayfadan sonra hiçbir şey yazamadım. Ve derken birden bire arka arkaya zombi filmleri çekilmeye başlandı.” diyor Rodriguez.

21 DAYS LATER, DAWN OF THE DEAD, LAND OF THE DEAD ve SHAWN OF THE DEAD arka arkaya vizyona girerken Rodriguez de SPY KIDS serisinin ikinci ve üçüncü filmleriyle SIN CITY’yi çekti.

Daha sonra senaryosunu yazmaya devam eden Rodriguez diğer zombi filmlerinde görmediğini düşündüğü şeyler yazmaya başladı.

Rodriguez filmde geleneksel zombi filmleri yapısının dışında bir anlatım uygulasa da PLANET TERROR’ün klasik korku filmlerinden beslenen bir tarafı da var. INVASION OF THE BODY SNATCHERS ve KISS ME DEADLY gibi filmlerin izlerini taşıyan yapımı diğer zombi filmlerinden ayıran en belirgin tarafı karakterlerin gelişimine verilen önem.

“Zombi filmlerinde zombilerden kaçan insanlar olur. Ama bizim filmimizde karakterlerin hikayelerini izliyoruz ve bu da filmi güçlendiriyor.” diyor filmde Hague karakterini canlandıran Michael Biehn.

Cherry karakterini canlandıran Rose McGowan senaryodaki zeki diyaloglardan ve karakterlerin orijinalliğinden çok etkilenmiş. “Robert’a Cherry’nin bir bacağının makineli tüfek olmasını nasıl düşündüğünü sordum. O da bana fikrin trafiğin açılmasını beklerken aklına geldiğini söyledi. İşte Robert böyle biri.” diyor McGowan.

Rodriguez filde daha önceden birlikte çalıştığı Marley Shelton, Bruce Willis ve Quentin Tarantino’yla birlikte çalıştı. Freddy Rodriguez, Naveen Andrews, Rose McGowan, Michael Biehn, Jeff Fahey, Tom Savini ve Rodriguez’in oğlu Rebel Rodriguez filmde rol alan diğer oyuncular.

Rodriguez, Freddy Rodriguez’in canlandırdığı karakter için “Wary gizemli bir karakter. Film Texas’ta geçiyor ama Wray’in konuşmasından oralı olmadığını anlayabiliyoruz. Fakat nereden geldiğini hiçbir zaman bilemiyoruz. “ diyor.

McGowan ise Freddy ile çalıştığı için son derece mutlu “Freddy karakterinin hakkını veriyor.” diyor.

Tarantino ve Rodriguez hayranları Michael Parks’ın canlandırdığı Earl McGraw karakterini FROM DUSK TILL DAWN ve KILL BILL filmlerinden hatırlayabilirler. Filmde küçük bir rolü var.

Tarantino ise filmde ilginç bir rolle karşımıza çıkıyor. “Quentin filmde rol almayacaktı ama senaryo okuması sırasında “Bir Numaralı Tecavüzcü” rolünü çok beğendi.” diyor McGowan.

ZOMBİLER
/images/100/0x0/55eb1ad4f018fbb8f8ab5d29Rodriguez’in senaryosu sıra dışı makyajlar ve özel efektler gerektiriyordu. Ödüllü makyaj ustası Greg Nicotero film için kadroya dahil oldu.

“Robert ve benim birçok ortak noktamız var. İkimiz de JAWS’ı çok seviyoruz, John Carpenter filmlerine bayılıyoruz ve en önemlisi zombileri çok seviyoruz.” diyor Nicotero.

Nicotero ve Savini için “Zombi” kavramı ayrı bir anlam taşıyor. “Filmdeki yaratıklar teknik olarak zombi değiller. Ölümden dönmüyorlar ve hepsi et yemiyor. Filmdeki yaratıklar kasabadaki patlamadan zarar gören sıradan insanlar aslında. Sızan gaz sayesinde içgüdüleri sadece öldürmek olan yaratıklara dönüşmüş durumdalar.” diyor Nicotero.

Savini ise “Onlara zombi diyemeyiz, ben onlara hasta insanlar diyorum.” diyor.

“Robert ve ben geleneksel zombi görünüşünden uzak durmaya çalıştık. Çürümüş dişleri ve solmaya başlamış derileri yok. Deri hastalıklarını ve sinir gazından etkilenmiş insanları inceledik ve zombilerimizi uzun araştırmalardan sonra yaratmaya başladık.” diyor Nicotero.

Nicotero insanların değişimini ise şöyle özetliyor: “Virüs vücudunuzu ele geçiriyor ve vücudunuzda yaralar oluşmaya başlıyor. İkinci aşamada ise yaralar büyüyor. Üçüncü aşamada ise insanların başları büyümeye başlıyor.”

“Greg ve ekibi çok çalıştı.” diyor Savini.

Film Savini için nostaljik bir hava da taşıyor. “Greg bizim eskiden kullandığımız teknikleri kullandı. Zombiler ve kan efektleri, her şey harikaydı.”

“Nicotero SCREAM filminde benim ölüm sahnem için çalışmıştı.” diyor McGowan. “O zamandan beri ona hayranım. Sette olması filme çok şey kattı.”

“Öğle arasında yemek yerken yanınızda bir zombi olması garip bir duyguydu.” diyor Elise Avellan.

Makyaj efektleri Rodriguez’in filminde kullanılan efektlerin sadece bir kısmı. SPY KIDS 3-D ve SIN CITY filminin özel efektlerini yapan ekip bu filmde de birlikte çalıştı.

Efektleri Troublemaker Digital grubu hazırladı ve özellikle McGowan’ın bacağı için uzun uğraşlar sergilediler.

bacağımda topuklu botlarım, bir bacağımda da yeşil ekranda bacağımın silinmesini sağlayacak sargılar vardı. Sarılı bacağımla gezmek son derece zordu. Bacağımı o kadar uzun süre belirli bir açıyla tutmak ise daha zor.” diyor McGowan.

TERROR için yapılan diğer zorlu efekt çalışması ise filme yıpranmışlık görüntüsü vermek olmuş.

SPY KIDS, SPY KIDS 2, SPY KIDS 3-D, THE ADVENTURES OF SHARK BOY AND LAVAGIRL IN 3-D ve SIN CITY’de Rodriguez’le çalışmış olan efekt uzmanı Nina Proctor filmin farklı görünmesini sağlamış..

“SIN CITY bir grafik romandı. PLANET TERROR ise tam anlamıyla bir çizgi roman görüntüsünde oldu.” diyor Proctor

Michael Biehn Rodriguez’in çalışma azmini ve kafasındakileri perdeye yansıtma başarısını özetliyor: “Robert filmle birlikte nefes alıyor. Çok yetenekli ve tutkulu. Robert ve Quentin harika insanlar. İnanılmaz bir birikimleri var ve onlarla film yapmak harikaydı.”

OYUNCULAR

Dehşetin yeni adı
Rose McGowan (Cherry): İtalya’da doğan ve 10 yaşına gelene kadar bir kelime bile İngilizce konuşamayan Rose McGowan ailesi Amerika’ya taşındıktan sonra genç yaşta oyuncu olmak için Los Angeles’a gider. İlk kez 1997 yılında Pauly Shore’un ENCINO MAN filminde dikkatleri üzerine çeker.

başrolünü Gregg Araki’nin THE DOOM GENERATION filminde yaşayan McGowan bu filmdeki rolüyle 1996 yılında Independent Spirit Awards’a aday olur.

Bundan sonra SCREAM, SOUTHIE ve ona MTV Film Ödülleri’nde En İyi Kötü Karakter kategorisinde adaylık getiren JAWBREAKER filmlerinde oynar.

2001-2006 yılları arasında CHARMED dizisinde oynayan McGowan son olarak televizyonda Jonathan Rhys Myers’la birlikte ELVIS isimli mini dizide rol aldı.

Marley Shelton (Dr. Dakota Block): Los Angeles doğumlu Shelton UCLA’de film ve tiyatro okudu. Larry Moss’dan oyunculuk dersleri alan Shelton öğrenciyken oyuncu olmaya karar verdi.

İlk olarak GRAND CANYON filminde kamera önüne geçen Shelton, bundan sonra THE SANDLOT filminde rol aldıktan sonra NIXON filminde Trisha Nixon’ı canlandırdı. Marley Shelton ilk olarak PLEASANTVILLE filmiyle dikkatleri üzerine topladı.

THE LAST KISS, SIN CITY, DON’T COME KNOCKING, GRAND THEFT PARSONS, UPTOWN GIRLS, JUST A KISS BUBBLE BOY, SUGAR AND SPICE, VELENTINE, THE BACHELOR, NEVER BEEN KISSED Shelton’ın rol aldığı diğer filmlerdir.

Freddy Rodriguez (Wray): Rodriguez son olarak Laurence Fishburne, William H. Macy, Anthony Hopkins, Sharon Stone ve Demi Moore ile birlikte Emilio Estevez’in BOBBY filminde rol aldı.

David Ayer’ın HARSH TIMES filminde Christian Bale ile rol alan aktör, HAVOC, A WALK IN THE CLOUDS, DEAD PRESIDENTS, POSEIDON, DREAMER ve M. Night Shyamalan’ın LADY IN THE WATER filmlerinde de rol aldı.

Dikkatleri ilk kez HBO’da yayınlanan SIX FEET UNDER dizisiyle çeken Rodriguez bu dizideki rolüyle Emmy’e aday oldu.

NBC’de yayınlana SCRUBS ve FOX’ta yayınlanan PARTY OF FIVE dizilerinde de rol aldı.

Chicago doğumlu Rodriguez, burs kazanarak gittiği Chicago Center for the Gifted’da 20’ye yakın oyunda rol aldı.

Josh Brolin (Block): Yakın zamanda THE DEAD GIRL filminde Toni Collette, Brittany Murphy ve James Franco’yla birlikte rol alan Brolin son olarak Coen kardeşlerin NO COUNTRY FOR OLD MEN filminde oynadı.

Bağımsız yapımların aranılan aktörü olmayı başaran aktör bugüne kadar INTO THE BLUE, ALL THE RAGE, BEST LAID PLANS, FLIRTING WITH DISASTER, COASTLINES, MOD SQUAD filmlerinde rol aldı.

PITZ, LIFE IN THE TREES, PEEP HOLE, ELLEN UNIVERSE JOINS THE BAND, oyunlarında rol alan Brolin tiyatrodaki esas başarısını Broadway’de sahnelenen THE EXONERATED’le yakaladı.

THE YOUNG RIDERS, PRIVATE EYE, INTO THE WEST, MR. STERLIG, FANG IN THE BLUE dizilerinde rol alan Brolin son olarak CBS’te yayınlanan PICNIC mini dizisinde oynadı.

Jeff Fahey (JT): 1952 yılında New York’ta doğan Fahey liseyi bitirdikten sonra Alaska’dan Avrupa’ya, İsrail’den Hindistan’a kadar dünyayı gezdi. 20’li yaşlarında Amerika’ya dönen Fahey Studio Arena’da deneysel tiyatro toplulukları içinde yer aldı.

İlk kez Lawrence Kasdan’ın SILVERADO filmiyle kamera önüne geçen Fahey o zamandan günümüze Larry Kasdan, Sandra Locke, John McKinsie, Clint Eastwood, Dan Petrie Sr. ve Gary Sinise gibi yönetmenlerle çalıştı.

1994 yılında THE MARSHAL dizisinde rol almaya başlayan Fahey, bu tarihten sonra CLOSE CALL, CHOOSING MATTHAIS, EXTRA MARITAL, THE UNDERGROUND ve THE SWEEPER filmlerinin yapımcılığını yaptı.

Michael Biehn (Sherriff Hague): Anniston, Alabama doğumlu aktör 1981 yılında THE FAN filminde rol aldıktan sonra THE LORDS OF DISCIPLINE, THE TERMINATOR, ALIENS, DEADFALL, TOMBSTONE, K-2, NAVY SEALS, THE ABYSS, RAMPAGE, THE SEVENTH SIGN, A SHALLOW GRAVE, JADE, THE ROCK, ART OF WAR, CLOCK STOPPERS, HAVOC ve YOU ARE HERE gibi yapımlarda oynadı.

Naveen Andrews (Abby): LOST dizisinde canlandırdığı Sayid karakteriyle üne kavuşan Andrews, geçtiğimiz yıl People dergisi tarafından “Dünyanın En Güzel İnsanları” listesine seçildi.

yakında Jodie Foster’ın nişanlısı rolüyle Neil Jordan’ın THE BRAVE ONE filmi için kamera karşısına geçmeye hazırlanan Andrews 2007 yılı içinde Aishwarya Rai ile birlikte bir İngiliz yapımı olan PROVOKED filminde de rol alacak.

Guildhall School of Drama mezunu aktör ilk olarak Hanif Kureishi’nin LONDON KILLS ME filminde rol aldı. Daha sonra Anthony Minghella’nın THE ENGLISH PATIENT filminde oynayan aktör, KAMA SUTRA, MIGHTY JOE YOUNG, TRUE LOVE AND CHAOS, ROLLERBALL ve DROWNING ON DRY LAND filmlerinde rol aldı.

Stacy Ferguson (Tammy): The Black Eyed Peas grubunu solisti olan Fergie dünya çapında milyonlarca albüm satmış bir sanatçıdır.

Yakın zamanda <ı>The Dutchess isimli solo albümünü çıkartan Fegie daha önce BE COOL ve POSEIDON filmlerinde rol aldı.

FİLMİ YAPANLAR
/images/100/0x0/55eb1ad4f018fbb8f8ab5d2dRobert Rodriguez (Yönetmen/Yapımcı/Görüntü Yönetmeni/Kurgu):
University of Texas’ta okurken sadece $7000’a mal edip çektiği EL MARIACHI (1993) filmiyle dikkatleri üzerine toplayan Rodriguez, bu başarısından sonra DESPERADO (1995) filmini çekti. Antonio Banderas’ı Amerikan izleyicisiyle tanıştıran filmden sonra tekrar birlikte çalışan ikili FOUR ROOMS filminin bir bölümü için işbirliği yaptılar. Daha sonra Quentin Tarantino’yla FROM DUSK TILL DAWN (1996) filmini çeken Rodriguez 1998 yılında büyük başarı yakalayan THE FACULTY filmine imza attı.

2001 yılında SPY KIDS filmini çeken yönetmen, filmin başarısı üzerine SPY KIDS 2: THE ISLAND OF LOST DREAMS ve SPY KIDS 3-D filmlerini de çekti.

EL MARIACHI üçlemesinin son ayağı olan ONCE UPON A TIME IN MEXICO filmini yazan, yöneten, kurgulayan ve müziklerine de imza atan yönetmen 2004 yılında Frank Miller’ın popüler grafik romanından uyarlana SIN CITY’i çekti. Bruce Willis, Jessica Alba, Brittany Murphy ve Benicio Del Toro’lu kadrosuyla çok başarılı olan filmden sonra 2005 yılında THE ADVENTURES OF SHARK BOY AND LAVAGIRL IN 3-D filmini yönetti.

Elizabeth Avellan (Yapımcı): 1991 yılında Robert Rodriguez’le Los Hooligans Productions’ı kuran Avellan DESPERADO, FROM DUSK TILL DAWN, THE FACULTY filmlerine yapımcı olarak imza attı. 2000 yılında Rodriguez ile Troublemaker Studios’un kurucu ortağı olan Avellan, SPY KIDS 2: THE ISLAND OF LOST DREAMS, SPY KIDS 3-D: GAME OVER, ONCE UPON A TIME IN MEXICO, SIN CITY, THE ADVENTURES OF SHARKBOY AND LAVAGIRL filmlerinin yapımcısı oldu.

Sally Menke (Kurgu): Son olarak Quentin Tarantino'nun KILL BILL: VOL. 1 ve KILL BILL: VOL. 2 filmlerinde kurgu yapan Menke, ALL THE PRETTY HORSES, DADDY AND THEM, RESERVOIR DOGS, JACKIE BROWN, ona Oscar adaylığı kazandıran PULP FICTION, FOUR ROOMS, HEAVEN AND EARTH, The Search for SIgns of IntellIgent LIfe In the UnIverse, Who Do You ThInk You're FoolIng, Mulholland Falls, Cold Feet filmlerinde kurgucu olarak görev yaptı.

Greg Nicotero (Özel Efektler): 1998 yılında Robert Kurtzman, Howard Berger ve Greg Nicotero tarafından kurulan KNB EFX Group<ı> DANCES WITH WOLVES, THE GREEN MILE, RAY, AUSTIN POWERS IN GOLDMEMBER ve PULP FICTION gibi filmlere yapım desteği sağladı.

Emmy ödüllü <ı>Greg Nicotero kariyerine George Romero ve Tom Savini’nin yanında başladı.

2005 yılında SIN CITY filmiyle alanında Hollywood’un en iyisi seçilen Nicotero bugüne kadar KILL BILL, BOOGIE NIGHTS, ARMY OF DARKNESS, HOSTEL, THE HILLS HAVE EYES gibi filmlerde ve DEADWOOD 24 ve LAW AND ORDER gibi televizyon projelerinde görev yaptı.

Steve Joyner and Caylah Eddleblute (Yapım Tasarımı): 18 yıldır birlikte çalışan Steve ve Caylah From Dusk TIll Dawn, Spy KIds üçlemesi, Once Upon a TIme In MexIco, SIn CIty, JackIe Brown ve KIll BIll filmlerinin yapım tasarımına imza attılar.

Jeff Dashnaw (Dublör Koordinatörü): Deneyimli dublör, SPY KIDS üçlemesi, ONCE UPON A TIME IN MEXICO, SIN CITY, THE TERMINATOR, LETHAL WEAPON, DIE HARD 2, THE TERMINATOR 2: JUDGEMENT DAY, LETHAL WEAPON 3, THE MATRIX RELOADED ve CRANK filmlerinde görev yapmıştır.

Nina Proctor (Kostüm): Nina Proctor daha önceden SPY KIDS üçlemesi, SIN CITY , SHARK BOY AND LAVA GIRL THREE-D, ALL THE PRETTY HORSES, DR. T AND THE WOMEN, AMERICAN OUTLAW ve THE RETURN filmlerinde kostüm tasarımcısı olarak çalıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün