Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DEHAP'lılar cezaevi yolunda

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2003 - 12:24Son Güncelleme : 30 Ekim 2003 - 12:24

  "Evrakta sahtecilik" suçundan hüküm giyen eski DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu ve eski Genel Sekreter Nurettin Sönmez, Ankara'dan partililer tarafından Haymana Cezaevi'ne uğurlandı. Abbasoğlu ve Sönmez, "aslında barışın ve kardeşliğin cezaevine girdiğini" ifade etti.

  Abbasoğlu ve eski Sönmez, sabah saat 09:00 sıralarında parti genel merkezine gelerek, bir süre partililerle görüştü.

  Sosyalist Enternasyonel toplantısına katılmak için Brezilya'ya giden DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın yer alamadığı görüşmede, Özgür Parti Genel Başkanı Ahmet Turan Demir ile parti yöneticileri de bulundu.

  Bir çok partili de Abbasoğlu ve Sönmez'e destek vermek için Genel Merkez binasına geldi. Burada, partililerle tek tek el sıkışan Sönmez ve Abbasoğlu'nun yorgun oldukları gözlendi.

  "İÇERİ GİREN BARIŞTIR"

  Abbasoğlu ve Sönmez, görüşme sonrasında partililerle beraber dışarı çıktı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Abbasoğlu, suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, "Biz hiçbir zaman bunu bir suç olarak bir cezalandırma olarak algılamıyoruz. Suçlamaları ve cezalandırn çıkışında bir sorun yaşamamıştı" dedi.

  HAYMANA CEZAEVİ'NE GİTTİLER

  Daha sonra partililerle vedalaşan Sönmez ve Abbasoğlu, arabalarına binerek Haymana Kapalı Cezaevi'nin yolunu tuttu.

  Parti yöneticileri de bir minibüs ve arabalarla cezaevine kadar Sönmez ve Abbasoğlu'na eşlik etti.

  DEHAP'lıların, valizlerinin yanı sıra 2 büyük çöp torbasına konulan evrak ve kitapları da cezaevine taşımaları dikkat çekti.

  10 AY YATACAKLAR

  Abbasoğlu ve Sönmez, Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 3 Kasım seçimlerinde sahtecilik yaptıkları gerekçesiyle "evrakta sahtecilik" suçundan 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza Yargıtay tarafından da onanmıştı.

  Abbasoğlu ve Sönmez 10 ay cezaevinde kalarak, cezalarının infazını tamamlamış olacak.

  AYDIN'IN CEZASI DAHA SONRA İNFAZ EDİLECEK

  Abbasoğlu ve Sönmez'le aynı davada mahkumiyet alan DEHAP eski yöneticilerinden Veysi Aydın'ın, ikamet yeri olan Diyarbakır İnfaz Savcılığı'na henüz Yargıtay kararı ulaştırılmadığından, infazı daha sonra gerçekleşecek.
  Aydın, cezasının Diyarbakır'daki Bismil Yarı Kapalı Cezaevi'nde infaz edilmesi yönünde talepte bulunmuştu.

  AYHAN DEMİR YURTDIŞINDA

  DEHAP'lılardan, Ayhan Demir ise Yargıtay'ın yerel mahkeme kararını onamasının ardından ekim ayı başında yurtdışına çıkmıştı. Demir'in, Fransa, İsveç veya İsviçre'ye gitmiş olabileceği belirtilirken, Yargıtay ve yerel mahkeme, DEHAP'lıların yurtdışına çıkışına yasak koymadığı için Türkiye'den çıkışında bir sorun yaşamamıştı.

  Ağrı'nın Diyadin ilçesinde yaşayan Demir'in ailesinin ise hala burada ikamet ettiği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı