Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DEHAP'lı başkanlardan ortak tavır

  Hürriyet Haber
  19 Şubat 2005 - 12:13Son Güncelleme : 19 Şubat 2005 - 12:13

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “AB normlarına daha yakın olması gereken ülkemizin, demokrasiden, demokratikleşmeden uzaklaşmaması gerekir” dedi.

  Aralarında Diyarbakır, Batman, Şırnak, Hakkari, Tunceli illeri ile ilçe ve belde belediye başkanlarının bulunduğu DEHAP'lı belediye başkanları, Diyarbakır Dedeman Oteli'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

  DEHAP'lı belediye başkanları adına açıklamayı okuyan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, son günlerde yaşanan insan hak ihlalleri nedeniyle duydukları kaygıları dile getirmek ve belediye başkanları olarak kamuoyunun ve hükümet yetkililerinin dikkatini çekmek üzere ortak basın toplantısı düzenlediklerini söyledi.

  AB'ye uyum yasalarıyla demokratik yönde gelişen süreçte, vatandaşlarda “güzel günlerin geleceğine dair olan inancın büyüdüğünü” ifade eden Baydemir, şöyle dedi:  “Son 2 yılda anayasada ve yasalarda yapılan değişikliklerle, önemli adımlar atılmıştır. Bizler, demokrasinin yerleşmesi adına yapılan bu değişiklikleri destekliyoruz. Bugün sorunun çözümünün, her zamankinden daha olanaklı olduğuna inanıyoruz. Demokrasinin ve toplumsal barışın sağlanabilmesi için hükümet ve kamu otoritelerinin, Kürt sorununun demokratik katılımcı ve barışçıl çözümü konusunda beklenen iradeyi ortaya koymasını bekliyoruz.”

  Avrupa Birliği'nden, müzakerelerin başlaması için gün alındığını hatırlatan Baydemir,  “Görüşmelerin başlayacağı 3 Ekim'e az bir zaman kala, her geçen gün AB normlarına daha yakın olması gereken ülkemizde demokrasiden, demokratikleşmeden ve hoşgörüden uzaklaşmamamız gerekir. 56 belediye başkanı olarak kamu otoritelerini ve tüm toplumsal dinamiklerini, halkların ortak talebi olan demokrasi, barış, hoşgörü ortak paydalarında buluşmaya ve bu konuda adım atmaya davet ediyoruz”  dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı