Gündem Haberleri

  DEHAP'dan karşı başvuru

  Hürriyet Haber
  03.10.2003 - 17:13 | Son Güncelleme:

  DEHAP seçimin iptali, barajın yeniden hesaplanması istemiyle yapılan başvuruların reddedilmesi için YSK'ya başvurdu.

  DEHAP'ın avukatları İsmail Aslan ile Mahmut Tanzi tarafından YSK'ya sunulan ve DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın imzasını taşıyan dilekçede, 4 eski DEHAP yöneticisi hakkındaki mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından onanmasının ardından, bazı siyasi parti ve kişilerin YSK'ya başvurarak, 3 Kasım seçimlerinin iptali veya ülke barajının yeniden hesaplanması amacıyla itirazlarda bulundukları anımsatıldı.
    
  YSK'nın, gerek Anayasa, gerek yasalarla kendisine verilen görev gereğince TBMM'nin alacağı seçim kararı doğrultusunda ülkeyi seçime hazırlamak, seçimi gerçekleştirmek, seçim sonuçlarını açıklamak ve bu sonuçların açıklanmasından sonra öngörülen sürelerde yapılan itirazları karara bağlamakla görevli olduğu ifade edilen dilekçede, şu görüşlere yer verildi:
    
  ''YSK'nın görevi, seçim ile ilgili itirazların karara bağlanması ve sonuçlarının ilan edilmesi ile sona erer. Bunun dışında yasalarda herhangi bir hüküm yoktur. Bu ilandan sonra bir veya birkaç seçim çevresinde seçimin iptaline karar verilmesi, ülke genelinde alınan oy yüzdesinin yeniden tespitini gerektirmez.
    
  Bu sebeple, esasa girilmeden, usul yönünden itirazların reddi gerekir. Ayrıca, söz konusu Yargıtay onama kararı şahıslarla ilgili  olup, parti tüzel kişiliği ile ilgili değildir.
    
  Bu durumun göz önüne alınarak itirazın esastan görüşülmesi halinde, parti tüzel kişiliğini doğrudan ilgilendireceği için taraf olarak partimizin görüşünün de alınması gerekmektedir.''
     
  KARAR DÜZELTME İSTEMİ VE KANADOĞLU İÇİN SUÇ DUYURUSU
     
  Avukatlardan Aslan, dilekçenin YSK'ya sunulmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 eski DEHAP yöneticisinin mahkumiyet kararının onanmasına yönelik karara karşı, pazartesi günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na karar düzeltme isteminde bulunacaklarını bildirdi.
    
  Karar düzeltme isteminin öncelikle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Başsavcılık istemi reddederse, hukuki süreç tamamlanmış olacak. Başsavcılık tebliğnamesinde, 4 eski DEHAP yöneticisi hakkındaki mahkumiyet kararının onanması yönünde görüş bildirmiş, Yargıtay 6. Ceza Dairesi de mahkumiyet kararını onamıştı.
    
  Aslan, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu hakkında suç duyurusunda bulunup bulunmayacaklarına ilişkin soru üzerine de, önümüzdeki hafta Yargıtay Birinci Başkanlığı'na Kanadoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı