Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DEHAP: Hak arama talebi hoşgörülmeli

  Ankara
  06.09.2005 - 14:19 | Son Güncelleme:

  DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, hak arama talebinin hoşgörüyle karşılanmasını istedi.

  Emniyet: Van'daki olaylarda 93 kişi gözaltında
  Siirt'te izinsiz gösteri: 15 eylemci gözaltında
  Özgür Politika Gazetesi’ne yasak
    Bozüyük'te 3 bin kişi yürüdü
    Gemlik’e gidemediler dönüp olay çıkarttılar

  DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yaptığı yazılı açıklamada, toplumsal farklılıkların etnik kimlikler üzerinden derinleştirilmek istenmesi ve bunun kaçınılmaz sonucu olarak, etki-tepki mekanizmalarının işlemesiyle karşılıklı olarak olayların her geçen gün yeni yerlere sıçramasına ve yaygınlaşmasına zemin sunulduğununa işaret etti.

  Tarihin yeniden tekerrür ettirilmek istenmesiyle de geçmişte yaşanmış acı dolu olayların provalarının yapıldığı günlerin yaşandığını söyleyen Bakırhan, "Hatırlamamız gerekir ki 6-7 Eylül 1955’i provoke eden kıvılcımları uydurma, abartılı haberlerle o dönemin basını gerçekleştirmişti. Bugün konjonktürel olarak gerdirilen sürecin birilerinin demokrasi dışı egemenlik alanlarını genişleteceğinden emin olabiliriz. Bu istenilen bir şey olmamalıdır" dedi.

  Türkiye’nin etnik olgusunun ülke gerçekliğinin bir parçası olduğunu anımsatan Bakırhan, bu gerçeklik çerçevesinde mağdurların hak arama taleplerinin demokratik zeminlerde hoşgörü ve sağduyuyla karşılık bulması gerektiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı