ANKARA HABERLERİ

Değişmezsek yetiştiremeyiz

Hürriyet Haber
14.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 13.07.2007 - 19:29

Öyle kitaplar vardır ki, insan yıllar boyu dönüp tekrar tekrar okumayı ister. ankara.sendeyolla.com’da çalışırken, ben de zaman zaman eskilere dönerim. Bir çoğu önemli emek harcanarak yapılmış, birbirinden güzel haber, fotoğraf ve video haberleri yeniden izlerim.

Hürriyet Haber

Eskileri karıştırırken, MS incila olarak çalışmalarını bizlerle paylaşan Filiz Fidan’ın uzun süre önce gönderdiği bir haber, beni ve ekibimizi bir kez daha derinden üzdü. Haber şöyleydi:

"İnanın böyle bir apartmanda oturmak istemezdiniz.. Çünkü o, işi fazla abarttı.. Yöneticimiz soruyorum size, yetiştirme yurtlarında devletimiz ne yetiştiriyor? Mahallemizde bulunan yetiştirme yurdundaki çocuklarla, yıllardır çok iyi iletişim halindeydik. Bir gün yurdun taşınacağı haberi geldi. Çocuklar da birer, ikişer veda etmek için gelmeye başladılar. Ancak yöneticimiz bundan rahatsız oldu. Çocukları azarlamaya, kovmaya yeltendi. Ama onlar dinlemedi, gelmeye devam ettiler. Adı üzerinde; onlar çocuktu..

ANNE KOKUSU BÖYLE Mİ OLUR?/images/100/0x0/55ea2f38f018fbb8f87033bb

Hem de sevgiye, şefkate, sıcak bir gülümsemeye muhtaç, pırlanta gibi çocuklar.. Sarıldığınız zaman sizi koklayan, (anne kokusu böyle mi olur?) diye soran çocuklar.. Bizim çocuklarımız.. Sonunda yönetici kapımıza dayandı... Hatırlamak dahi istemediğim şu sözlerle: "Siz bu çocukları apartmanımıza gelmeye alıştırıyorsunuz. Adresi öğretiyorsunuz. Bunların her biri 18 yaşına geldiğinde, ya hırsız olup evimizi soyacak ya da katil olup bizi öldürecekler. Gidin sevginizi başka yerde gösterin. Bunları bir daha buraya sokarsanız, biz de gerekeni yaparız."

Gereken neydi acaba? Böyle bir şey çocuklara hangi lisanla anlatılırdı? Devletimiz yurtlarında katil mi, hırsız mı yetiştiriyordu? Yorumu sizlere bırakıyorum!!

Filiz Fidan’ın bu haberini ve yorumlarını, Ankara’da kimsesiz çocuklar konusunda engin bir tecrübe ve bilgiye sahip olan Kimsesiz Çocukları Koruma Derneği Başkanı Ömer Kayır’a aktardık. Ömer Kayır’ın görüşleri ise şu şekilde:

ASIL KORKMAMIZ GEREKENLER

"Yuva ve yurtlardaki çocuklarımızın tamamını töhmet altında bırakan bu anlayışı mazur gösterecek hiçbir gerekçe olamaz. Yetiştirme yurtlarındaki çocuklarımıza gösterilen en basit insani ilgiinin, öldürülmeye ve soyulmaya davetiye olarak algılanması ciddi olarak tahlile muhtaçtır. Ülke çapında yaptığımız ’Türk Halkının Kimsesiz Çocuklara Bakışı’ araştırmasında ortaya çıkan olumsuz bir sonuç vardı. Kısaca ’Halkımız kimsesiz çocukları uzaktan seviyor, yakınında istemiyor’ şeklinde özetlenebilecek bir yaklaşımdı bu. Yaşanan olay da bunun bir yansımasından ibaret. Sosyo-psikologlarımızın ve sosyal hizmet uzmanlarımızın üzerinde çalışması ve çözümlemesi gereken acil bir problem var ortada. Tabii SHÇEK’in de alması gereken tedbirler var. Ancak tecrübelerime dayanarak söylüyorum asıl korkmamız gerekenler, yetiştirme yurtlarındaki çocuklarımız değil, onları toplum hayatından bütünüyle soyutlamaya çalışanlar olmalıdır. Toplumdan bütünüyle soyutlanan çocuklarımızın topluma düşman olması kaçınılmazdır."

Seçim otobüsleri yolcu da taşısın

HABERCİLİK araştırma, gözlem, takip, doğru bakma ve doğru görmek kadar, yaratıcı düşünceyi de gerektirir. ankara.sendeyolla.com’un yeni üyelerinden MS engincan’dan gelen bir yorum haber, seçim sürecinde her gün gözümüzün önünde yaşanan ’curcuna’ya, farklı bir açıdan yaklaşıyor. MS engincan, seçim sürecinde yapılan lüzumsuz harcamalara dikkat çekerken, bakın nasıl bir öneri getiriyor:

"Ne kadar garip geliyor bana.. Ne mi? Son günlerde partilerin otobüslere, arabalara, hatta karavanlara güzelce özene bezene kaplattıkları resimlerle ordan oraya gidip, bangır bangır çalan propaganda müziği eşliğinde milletin kafasını şişirmeleri...

Görüyorum koca otobüs içinde sadece bir şöför var, sesi sonuna kadar açılmış parti müziği, her gün sokağımızdan geçiyorlar. Yapıyorsunuz, en azından o koca otobüs ile insanları ücretsiz olarak gidecekleri yere kadar taşıyın da, hiç olmazsa bir hizmete araç olsun. Gerçekten vatandaş sevinsin.

Malum, toplu taşıma araçlarına hergün binmekteyiz. Hiç olmazsa bir ay olsun şöföre para uzatmaktan kurtulmuş olalım. Yani bu fikir hiç mi aklınıza gelmez?"

Seçim parkları

YAKLAŞAN seçimler, belediye başkanlarının çoğunu park yapımına yönlendiriyor. Semtlerde birçok aksaklık ve eksik olmasına rağmen, bir park yapımıdır almış başını gidiyor. Ayvalı Mahallesi Süleymaniye Caddesi’nde yapılan bu parkın yüz yüz elli metre ilerisinde, başka bir parkın olduğunu da belirtmek isterim. Acele yapılmaya başlayan bu parkların adı "Seçim parkları" oluyor.

MS haberkutusu

Video haberde bir yıldız doğuyor

MS pusu, son dönemde gönderdiği video haberlerle dikkat çekiyor. Kimi zaman köyündeki çiftçilerin sorunlarını, kimi zaman hastane kapılarında çile çeken insanların düşüncelerini, video haberlerine taşıyan MS pusu’yu yürekten kutluyoruz, yaptığı video haberleri izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Değişmezsek yetiştiremeyiz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı