Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Değişimi yönetmek ve Mehmet Ali Talat

  Cüneyt UZUNOĞULLARI
  30 Nisan 2004 - 21:42Son Güncelleme : 30 Nisan 2004 - 21:42

  Kıbrıs'ta değişimi simgeleyen Mehmet Ali Talat 68 kuşağından. Talat 1980 öncesi 'Sovyetik' çizgide olan CTP'yi 'çözüm ve AB yanlısı' bir politik çizgiye ve iktidara taşıdı. Kıbrıs'ta 'değişimi yaratan adam' oldu.

  İş yaşamında olduğu gibi siyasette de değişim yönetmek bir çok yeteneğe sahip olmayı gerektiriyor. Mehmet Ali Talat Kıbrıs'ta değişimin yönünü tespit eden ve değişime önderlik eden isim oldu. Önce Kıbrıs'ta Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni (CTP) iktidara taşıdı, daha sonra Annan Planı'nın yüzde 65 oyla onanmasını sağladı. Tipik bir 68'li. 1970'li yıllarda Deniz Gezmiş'in saklandığı Mahir Çayan'ın toplantılara katıldığı, ABD Büyükelçisi Hommer'in aracının yakıldığı ODTÜ mezunu. Kendi döneminin öğrenci liderlerinden. Kıbrıs'ta Türklerin kurduğu Milli Mukavemet Teşkilatı'nın üyesi .

  Talat'ın ve genel başkanı olduğu CTP'nin geçmişine baktığınızda bu partinin Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler ve ABD'nin desteklediği bir planın kabulü için önderlik etmesi zor diyorsunuz. Ancak Kıbrıs'taki değişim isteği, adada merkez sağı temsil eden Denktaş ve Derviş Eroğlu'nun statükodan yana tavırları ve Güney Kıbrıs'ın 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne girecek olması Talat'ı geçmişe göre daha kararlı bir şekilde değişim yanlısı yaptı.

  Talat ve partisi geçmişte çatışmalar ve katliamların yaşandığı adada ısrarla Rumlarla birlikte yaşamayı, Kuzey Kıbrıs'ın da AB'ye alınmasını, adada 30 yıllık statükonun biriktirdiği sorunların çözümünü savundu. CTP ve işbirliği yaptığı sendikalar Güney Kıbrıslı Rumlarla ortak eylemler yapmaktan çekinmedi. Değişimin farklılık yaratan çıkışlarla yaşanacağı kuralı Kıbrıs'ta da işledi ve koşulların olgunlaştığı ortamda Kuzey Kıbrıs'ta statüko yıkıldı.


  MÜHENDİSLİK FARKI


  Başbakan Mehmet Ali Talat ODTÜ mezunu bir makine mühendisi. Başbakan olmadan önce bir beyaz eşya tamir servisine sahipti. Talat da Türkiye'de 80 sonrası değişim yarattığı inkar edilemeyen Turgut Özal gibi mühendis. Süleyman Demirel, Erdal İnönü gibi ünlü politikacılarımız da mühendisti. Bu isimlerin tümü kendi kulvarlarında farklılık yaratan özellikleriyle öne çıkıyordu. Demirel'in her koşula uygun (pragmatist) düşünce ve eylem tarzı, İnönü'nün seçim meydanlarına ve parti içi yönetim anlayışına getirdiği yenilikler akıllarda. Kuşkusuz bir insanın politik yönünü o insanın aldığı eğitim tek başına belirlemez ama alınan eğitimin düşünme tarzını doğrudan etkilediği bir gerçek. Mühendislik eğitimi alan kişiler daha analitik düşünebiliyor. Olayın ideolojik yönünden çok kendisiyle ilgileniyor. Mühendisler çözüme giderken basitleştirme yönetimini diğer alanlarda eğitim alanlar göre daha etkin kullanıyor. 'Değişimci mutlaka mühendis olmalı' demek doğru olmaz ama 'mühendislik eğitimi almak değişimci için avantajdır' denilebilir.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı