« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Değişikliğe gerek yok"

Eurobaket 2013 Elemeleri'ndeki son maçında Çek Cumhuriyeti’ni 81-58 mağlup ederek Slovenya biletini alan A Milli Takımımızda Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic mücadeleyi yorumladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, A Milli Takımımızın 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Çek Cumhuriyeti'ni 81-58'lik farklı skorla mağlup ederek Slovenya vizesi aldığı F Grubu son maçının ardından düzenlenen basın toplantısında Ay-Yıldızlılarımızın mücadelesini değerlendirdi.

Tanjevic, Çek Cumhuriyeti karşılaşması sonrası yaptığı açıklamada, “Bizim için bu maçı kazanmak çok önemliydi. Takımımız o kadar iyi oynadı ki istediğimiz farkı da yakaladık. Elemelerden önce iki temel hedefimiz vardı. Birincisi Slovenya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na gitmek, iukincisi ise genç oyuncuları denemekti. Bu bir riskti ama Türkiye Basketbol Federasyonu’nun programı bu yöndeydi. Önümüzdeki 5-6 yılın en değerli oyuncularını denedik. Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda madalya için mücadele etmek; Olimpiyatlara katılmak istiyoruz. Çok iyi bir jenerasyonumuz var. Bu oyuncular geleceğin milli takımını oluşturacak ve Olimpiyat Oyunları için oynayacak. Hepimiz çok mutluyuz. Önümüzdeki yıl Avrupa Şampiyonası’nda çok güçlü bir kadromuz olacak ve elimizden gelen eniyi performansı sergileyeceğiz. Bu zamana kadar bütün iç saha maçlarımızda taraftarlarımız bize büyük destek verdi. İki İtalya maçının 35’er dakikasında daha iyi olan taraf bizdik ama kazanma şansını kaçırdık. Ama şu an Milli Takımımızda olmayan oyuncularımızla çok daha güçlü bir takım olacağız. Herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Deneyimli teknik adam kendisine yöneltilen bir soru üzerine sözlerini şöyle sürdürdü: "Kendi geleceğimle ilgili öncelikle sağlıklı olmak istiyorum. Türkiye Basketbol Federasyonu seçimleriyle ilgili bir şey değişeceğini düşünmüyorum.Türkiye Basketbol Federasyonu Avrupa’nın en değeli federasyonu ve bir değişiklik gerektiğini zannetmiyorum. Milli Takımlarda çok iyi iki nesil geliyor. En az 30 üst seviye oyuncu çıkacağını düşünüyorum. Programımız da zaten bu yönde. Beykoz’daki tesis de bunun için planlanıyor. Amacımız Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’na katılmak ve madalyaya ulaşmak. Kerem ve Semih bizim takımımızın liderlerinden ve en büyük sorumluluğu hissediyorlar. Kerem, Enes’in yokluğunda onu aradığımda bana hemen geleceğini söyledi ki bu 35 yaşındaki bir oyuncu için inanılmaz bir durum. O Milli Takımın gerçek bir askeri. Semih ve Kerem bu takım için özel isimler. Enes’in Milli Takıma gelmemesi ise garip bir durum. Bu oyuncular sadece hücumda değil savunmada da çok iyi bir performans sergileyerek genç oyunculara çok iyi örnek oldular.”


Bunları da Beğenebilirsiniz