TOKAT HABERLERİ

Defineciler, Horoztepe höyüğünü yağmaladı

DHA
31.03.2017 - 12:59Son Güncelleme :
DHA

İbrahim UĞUR/ERBAA(Tokat),(DHA)- TOKAT'ın Erbaa ilçesinde Hatti uygarlığından kalma Horoztepe höyüğü, defineciler tarafından yağmalandı.
Olay, Ziya Gökalp Mahallesi Rauf Denktaş Bulvarı'nda bulunan birinci derece SİT alanı içindeki mezarlıkta meydana geldi. Sabah saatlerinde mezarlık alanında temizlik çalışması
yapmak için giden görevliler, M.Ö. 2300'lü yıllardan kalma Horoztepe höyüğünde kaçak kazı yapıldığını fark etti. Kazılan yerde kırık testi parçaları gören görevliler durumu Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Tokat Müze Müdürlüğü ve polise bildirdi. Polisler, kazı yapılan yerde bulunan kırık testi parçaları üzerinde ve olay yerinde inceleme yaptı. SİT alanını yağmalayan kişi ya da kişilerin bulunması için çalışma başlatıldı.

FOTOGRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Defineciler, Horoztepe höyüğünü yağmaladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Defineciler, Horoztepe höyüğünü yağmaladı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı