« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Defalarca doping yaptık

Armstrong’un eski takım arkadaşı Tyler Hamilton’dan şok açıklama.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

ABD’li bisikletçi, CBS televizyonuna, Armstrong’un, 1999’daki Fransa Turu sırasında kendisine performans artırıcı “EPO” maddesi enjekte ettiğini gördüğünü söyledi.

AMERİKALI ünlü bisikletçi Lance Armstrong’un, Fransa Bisiklet Turu’nu kazandığı 1999’da doping yaptığı iddia edildi.  Armstrong’un eski takım arkadaşı ABD’li bisikletçi Tyler Hamilton, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Armstrong’un, 1999’daki Fransa Turu sırasında kendisine performans artırıcı “EPO” maddesi enjekte ettiğini gördüğünü söyledi. Eski bisikletçi Hamilton, “Armstrong’un buzdolabında EPO bulunduğunu ve bu maddeyi kendisine enjekte ettiğini gördüm” ifadesini kullandı. Lance Armstrong’un bir kereden fazla EPO aldığını gördüğünü ileri süren Hamilton, kendisinin de doping yaptığını itiraf etti.

Hepsinden temiz çıktım

Tyler Hamilton, “Hepimiz kendimize EPO enjekte ettik. Ben de defalarca yaptım” ifadesini kullandı. 3 ay önce bisiklet sporunu bırakan Lance Armstrong ise iddiayı yalanladı. Armstrong, Twitter hesabından attığı mesajda, “20 yıldan uzun süren bir kariyer ve tüm dünyada yarışlar sırasında ve yarışlar dışında 500 doping kontrolü. Bunların hiçbiri pozitif çıkmadı. Gerçekler kendini gösteriyor” dedi.

Lance Armstrong kimdir?

Kanseri yendi, zirveye çıktı

- 1996’da kanseri yenen ABD’li bisikletçi Armstrong’un kariyerindeki başarıları;
- 7 Fransa Bisiklet Turu (1999-2005),
- 1 İsviçre Bisiklet Turu (2001), ? 1 Dünya (1993), ? 2 Tour dePont şampiyonluğu.
- 25 Fransa Bisiklet Turu etap birinciliği.


Bunları da Beğenebilirsiniz