« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dediğini yaptı, 6.kez olimpiyatlarda

Yok Böyle Dans yarışmasına katıldı... Ardından Survivor'da birinci oldu...Ancak tüm bunları yaparken esas işi olan yüzmeyi ikinci plana attı.

Funda Ayaz / hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Türkiye onun katılmadığı yarışmalar yüzünden ceza aldı...

Yüzme Federasyonu tarafından maaşı kesildi...

Büyükuncu sonrasında federasyonla mahkemelik dahi oldu. Son 10 ayda federasyonla hiçbir iletişim kurmadı.

Ancak o bir tek şeyi söyledi ...

"2012 Londra Olimpiyatları'na katılacağım"

Ve şimdi dediğini yaptı....

BÜYÜKUNCU NELER YAŞADI?

Peki Derya Büyükuncu bu 1 yıl içinde neler yaşamıştı?

Milli yüzücünün yaşadıklarına şöyle bir göz atalım;

-Yok Böyle Dans yarışmasına katıldı, 10. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etmesi gerekirken İstanbul'da dans yarışmasında olduğu için ülkesini temsil edemedi. Türkiye Yüzme Federasyonu (200 İsviçre Frangı) ceza aldı, milli yüzücünün maaşını düşürdü.

-Yüzme Federasyonu'nun bu tavrına sinirlenen Büyükuncu, daha sonrasında "sporu bırakırım, delikanlılarsa maaşımı tamamen kessinler" açıklamasında bulunmuş ve aldığı maaş tamamiyle kesilmişti.

BÜYÜKUNCU DANS PİSTİNDE  - FOTO GALERİ

-2011'de katıldığı Survivor yarışmasında "Birinci olduğumda kazanacağım 500 bin TL para ödülünü 6. kez 2012 Londra Olimpiyatları'na katılıp rekor kırarak Türkiye'yi temsil etmek için harcayacağım" demişti.  Bunun üzerine TYF Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan "Derya en çok 80 bin TL harcar" açıklamasında bulunmuştu. Ardından Büyükuncu yarışmayı birinci tamamlamış ve 500 bin TL'yi kazanmıştı.

DERYA SURVİVOR'DA - FOTO GALERİ

 - Federasyon ile araları bozulan Derya Büyükuncu'nun Fransa Yüzme Federasyonu'na 'Türk sporcularda doping var' yazılı mail attığı iddia edilmiş, Federasyon Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan ise, "Bunu yapan vatan hainidir" demişti. Büyükuncu bu suçlamalara karşılık federasyonu mahkemeye vermiş ve Başkan Bozdoğan ile arası bozulmuştu.

SURVIVOR'IN ŞAMPİYONU DERYA - WEB TV

FINA'DAN DAVET GELDİ

Derya yaşanılan bu spekülasyonlar sırasında dediği gibi olimpiyatlara hazırlandı ve 200m. sırtüstünde 02:01,09 derecesi ile olimpiyat B barajını geçti. Ama bu derece Londra'ya vize almak için yetmedi. Ama milli yüzücüye FINA'dan talih kuşu kondu ve Büyükuncu'ya davet geldi.  Derya, federasyonun FINA'dan gelen daveti onaylamasıyla  İngiltere'nin başkenti Londra'da 27 Temmuz başlayacak ve 12 Ağustos'ta sona erecek olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.

BOZDOĞAN'DAN hurriyet.com.tr'ye AÇIKLAMA: DERYA BÜYÜKUNCU MADALYA KAZANAMAZ

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ahmet Mazhar Bozdoğan, olimpiyatlarda 6.kez ülkemizi temsil edecek Derya Büyükuncu'nun kendilerine düşman gibi davrandıklarını ifade ederek şunları söyledi;

"FINA'dan Derya'nın Londra Olimpiyatları'nda 200 metre sırtüstünde yarışması için davet geldi. Biz de aramızdaki husumeti unutarak daveti onayladık ve hemen FINA'ya yolladık. Ardından bizzat kendim Derya'yı aradım 'Deryacığım hayırlı olsun FINA'dan davet geldi, başarılar' dedim, o da 'Teşekkürler Başkanım' dedi. Derya Türkiye adına yarışacak olmasına rağmen bizimle hiç iletişim kurmuyor. Sanki düşmanıymışız gibi davranıyor. Halbuki ben onun bizi mahkemeye vermesine karşılık ülke menfaatlerini düşünerek olanlara sünger çektim. Ama o ne federasyona geliyor ne de konuşuyor. Aslında tutumu çok yanlış. Normalde Derya yaptığı dereceyle asla olimpiyatlara gidemezdi, 8.9.sıradaydı. Ama başına talih kuşu  kondu ve davet geldi. Derya 6.kez olimpiyatlara katılarak Guiness Rekorlar Kitabına girecek ama madalya alması çok zor. Daha dün 37 yaşına girdi. Bu yaştaki bir yüzücünün madalya kazanması çok zor. Zaten Derya 5 kez olimpiyatlarda yarışmasına rağmen hiçbir madalya kazanamamıştı. "

52 YAŞINDA 8. KEZ OLİMPİYATLARDA
52 yaşındaki Jamaika asıllı sprinter Merlene Ottey 8.kez olimpiyatlara katılacak. Slovenya adına yarışan Ottey, Londra'da 4X100 bayrak yarışında mücadele edecek. Ottey, Londra 2012’de yarışması halinde tarihte sekiz olimpiyatta da mücadele eden ilk kadın sporcu unvanının da sahibi olacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz