Dedeoğlu: Artık Kadınlar Da Çalışmalıdır - Şanlıurfa Haberleri
Şanlıurfa Haberleri

ŞANLIURFA HABERLERİ

  Dedeoğlu: "Artık Kadınlar Da Çalışmalıdır"

  IHA
  11 Mayıs 2015 - 17:03Son Güncelleme : 11 Mayıs 2015 - 17:03

  MUĞLA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. SANİYE DEDEOĞLU, ADIYAMAN’DA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE İŞVERENLERLE YAPTIKLARI ANKETTE, GÜNÜMÜZ EKONOMİK KOŞULLARINDA KADINLARIN DA ÇALIŞMASI GEREKLİLİĞİNİN ÖN PLANA ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ.

  Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saniye Dedeoğlu, Adıyaman’da organize sanayi bölgesinde işverenlerle yaptıkları ankette, günümüz ekonomik koşullarında kadınların da çalışması gerekliliğinin ön plana çıktığını söyledi.
  Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD) Yerel-Bölgesel Demokratik Yönetişim Projesi Adıyaman’da başladı. Gaziantep, Adıyaman, Kilis’te sürdürebilirlik gelişme dinamikleri ve kadın istihdamı konulu çalıştay düzenlendi. Bozdoğan Oteli’nde düzenlenen seminere Sosyal Güvenlik Kurumu Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, İŞKUR Müdürlüğü yetkilileri, HYD Yönetim Kurulu üyeleri, öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Helsinki Yurttaşlar Derneği Başkanı Fikret Toksöz ile Genel Koordinatör Emel Kurma, yerel bölgeler demokratik yönetim projesi hakkında bilgiler verdi. HYD üyesi Sosyolog Ayşe Seda Yüksel, TRC1 Bölgesinde temel problemler ve kadın istihdamına ilişkin bilgiler verdi. İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Adıyaman Yatırım Destek Ofisi Uzmanlarından Pınar Duman da, bölgede kadın istihdamının durumu üzerine tamamlanan raporları açıkladı.
  OSB’LERDE TEKSTİL VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ DAHA FAZLA
  Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’daki organize sanayi bölgelerinde (OSB) kadın istihdamına ilişkin araştırmalarda bulunan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saniye Dedeoğlu, ‘Adıyaman’da tekstil sektörü, kadın işçiler ve sorun alanları’ konusunda bilgiler aktardı. Bölgedeki bütün resmi kayıtlı işyerlerinin (91.790) yüzde 69’dan fazlasının tekstil ve konfeksiyon sektöründen oluştuğunu belirten Dedeoğlu, tekstil ve konfeksiyon- kadın isçilerin oranının Gaziantep’te yüzde 24.4, Kahramanmaraş’ta yüzde 17.7, Malatya’da yüzde 22.6 ve Adıyaman’da yüzde 71.8 oranında olduğunu söyledi. Adıyaman OSB’deki işletmelerin sektörel dağılımını da çıkaran Doç. Dr. Dedeoğlu, OSB’de 16 tekstil, 9 gıda, 2 kimya ve diğer alanlarda da 9 işletmenin faaliyet gösterdiğini bildirdi. OSB’de faaliyet gösteren işverenlere “Neden bu iş için kadınları tercih ediyorsunuz?” diye sorduğunu vurgulayan Dedeoğlu, “Bunların 10’u kadın işi, 10’u kadınlar daha özverili, 1’i eğitim almış, 3’i de ayırt etmiyoruz yanıtını verdi. Ayrıca 13 işveren de, kadın çalıştırmadığını bizlere bildirdi.”dedi. Dedeoğlu, Adıyaman OSB’de işletmelerin işe alım sürecinde en çok kullandıkları yöntemin de tanıdık vasıtasıyla olduğunu aktardı. “Kendi işyerimde kadınları işe alırken bekâr olanları tercih ederim” algısına 25 işverenin de karşı çıktığını belirten Dedeoğlu, “Bu algıya işverenlerin ‘4’ü kısmen katılmıyorum, 1’i kararsızım, 4’ü kısmen katılıyorum, 2’si de kesinlikle katılıyorum’ yanıtını verdi” şeklinde konuştu. Dedeoğlu ayrıca, Adıyaman’da organize sanayi bölgesinde işverenlerle yaptıkları ankette, günümüz ekonomik koşullarında kadınların da çalışması gerektiğinin ön plana çıktığını söyledi. Çalıştay, daha sonra yuvarlak masa tartışması ile sona erdi.

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  ŞanlıurfaBugün29 ºCParçalı Bulutlu
  • Cmts30 ºC
  • Pazr29 ºC
  • Pzts26 ºC
  • Salı28 ºC
  • Çarş30 ºC
  • Perş30 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı