Dedemin Lafayette hayali benimle gerçek olacak

Sadi ÖZDEMİR
04.04.2004 - 01:37 | Son Güncelleme:

Kurucusu Abdürrahim Gizer’in Fransız Galeries Lafayette’e özenerek geliştirdiği çok katlı mağaza zinciri Ender, yurtiçi mağaza sayısını 50’ye çıkardıktan sonra yurt dışına yayılacak.

Ender’in kurumsallaşma sürecini ABD’de eğitimin tamamlayıp gelen 24 yaşındaki torun Nevzat Gizer başlattı.

1980’lerin liberalleşme furyasında kurucusu Abdürrahim Gizer tarafından çok katlı mağazacılığa dönüştürülen Ender, hızlı bir kurumsallaşma dönemine girdi. Bu konudaki projeleri de halen 11’i Ender olmak üzere 16 çok katlı mağazaya sahip Gizer Ailesi’nin üçüncü kuşağı üstlendi. ABD’de eğitimini tamamlayan torun Nevzat Gizer, Ender’de sürekli eğitim sistemi kurdu, yeni marka, pazarlama ve reklam politikaları geliştirdi. Nevzat Gizer, ‘Büyüme hedeflerimizi başarmak için ve yurtdışında da mağaza açmak için öncelikle çok güçlü bir insan kaynakları politikası uygulamak ve başarılı olmak zorundayız. Bu yüzden tüm personelimizi, yönetimi kapsayan sürekli eğitim programları başlattık’ dedi.

ABD’de eğitimi sırasında küçük bir mağaza da işlettiğini anlatan Nevzat Gizer, ‘Yurt dışında iş tecrübesi edinmiş oldum. Yeterli büyüklüğe ulaştıktan ve belirli altyapı çalışmasını tamamladıktan sonra Avrupa’da, Türk cumhuriyetlerinde ve Ortadoğu’da mağazalar açmak istiyoruz’ dedi.

ÜNİVERSİTE YETMEZ

Nevzat Gizer, ABD’de de üniversiteyi okurken bir spor mağazası açtığını belirtti ve şöyle konuştu: ‘Hem ticareti pratikte öğrenmek için hem de başarılı olursak gelecekte ABD’de daha büyük işler yapmak için. Bizim işimiz bir okulda öğrenilebilecek bir iş de değil. Çünkü her gün değişen bir sektör konumunda. Üretici bir firma değiliz satışla ilgili güncellik çok daha önemli. ABD’deki mağaza Broadway Street’teydi ve 11 Eylül’deki felaket nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. Sonra da Türkiye’ye dönüp önce burada işi büyütmek istedim. Ben geldikten sonra mevcut Ender yönetiminin karşısına genellikle projeler ve masraflarla çıktım. Çünkü çalışanların eğitimi projesi, reklam bütçeleri, bilgisayar ve otomasyona geçiş, mağazacılık okulu projeleri hazırladım.’

Ender’in ikinci kuşak yöneticilerinden Ercan Gizer ise 1976’da babası Abdurrahim Gizer’in girişimi ile Adana’da başladıkları mağazacılığın, 1984’ten sonra çok daha profesyonelleştiğini anlattı. Ercan Gizer, ‘Babamız ve kurucumuz Abdürrahim Bey, o dönemde en çok Paris’te gezdiği Lafayette’ten etkilenmişti. Döndüğünde ‘böyle bir çok katlı sistemmiiz olmalı’ dedi. Ondan sonra bu yönde çalıştık. Şimdi üçüncü kuşak eğitimini tamamlıyor ve işe çok ciddi sarılıyor. Onlara güveniyoruz’ dedi

Bütün mağazalar kendi mülkümüz

İSTANBUL
ve Adana’da 4’er, Mersin’de 6, Eskişehir ve Gaziantep’te de birer tane olmak üzere 16 mağazaları olduğunu belirten Ercan Gizer şöyle konuştu: ‘Bunların 11 tanesi Ender, diğerleri ise bulundukları yerlerin özellikleri gereği farklı isimlerde iki tanesi Yenikoza, iki tanesi Toros 1 tanesi ise Royal. Bütün mağazalar kendi mülkümüz. Kiracı olarak hiç mağaaz açmadık. Toplam 50 mağaza olmak istiyoruz. Sonra da yurt dışına yayılacağız.’ "
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı