Dedelerin hikayesini torunlar film yaptı

Hülya SANCAK/ GLADBECK
08.12.2014 - 11:05 | Son Güncelleme:

Almanya’nın Gladbeck şehrindeki Heisenberg Gymnasium’da eğitim gören Türk öğrenciler, Türkiye’den işçi olarak çalışmaya gelen dedelerinin hikayelerini ‘Mehmet Almanya’da’ adlı filme dönüştürdü. Gala geliri ise Afrika’daki su sondaj kuyularına bağışlandı.

1965 yılında Türkiye’den Almanya’ya işçi ailesi olarak göç eden bir Türk ailesini konu alan ‘Mehmet Almanya’da’ adlı film, okulun Türkçe öğretmeni Arslan Yalçın tarafından projelendirildi. Yaklaşık 6 aylık bir çalışma sonucu hazırlanan filmin montajını da öğrenciler yaptı. Almanca alt yazılı hazırlanan filmin oyuncu kadrosunda Naci Devrim Tığ, Emre Kaya, Emirhan Aktuş, Begüm Öztürk, Selin Okur, Tuğrul Sezer, Enes Bilgin ve Halenur Öremiş yer aldı. Filmi Türkçe öğretmenleri Arslan Yalçın ve Mahmut Eryılmaz yönetti.

KALICI HALE GETİRMEK İSTEDİK

Türkçe dersinde, göç konusunu işlerken böyle bir filmin akıllarına geldiğin belirten Naci Devrim Tığ, “Türkçe öğretmenimiz Arslan Yalçın, bu konuda bize büyük destek oldu. 20 kişilik bir ekiple filmi hazırladık. Arkadaşlarımız çok emek verdi. Böyle bir filmle dedelerimizin hikayesini kalıcı hale getirmek, gelecek nesillere armağan etmek istedik. Bizi destekleyen herkese teşekkürler” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı