Gündem Haberleri

  Dededen toruna, anneden oğula böbrek hikâyeleri

  Mesude ERŞAN
  13.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Organ naklinde alıcı yaşı giderek küçülürken, verici yaşı da büyüyor. 86 yaşındaki Mustafa Özbay, 33 yaşındaki torunu Yavuz’a, 32 yaşındaki Yeşim Özdemir ise 17 aylık oğluna böbreğiyle hayat verdi.

  ALTI çocuğu, toplam 38 torun ve torun çocuğu bulunan emekli denizci Mustafa Özbay (86), ne yaşından ne de ameliyat masasından korktu. Yedi yıldır sıkıntı çeken, bir yıldır çalışamayan torunu, işçi Yavuz Özbay’a (33), böbreğini bağışladı. Özel bir hastanede yapılan ameliyattan sonra tek böbrekle, hiçbir sıkıntı çekmeden yaşamını sürdüren Özbay, “Torunum bana sadece ‘Böbreğini verir misin’ dedi. Başka bir şey demedi. Bu yaşıma kadar doktor bilmezdim. Sağlıklıyım, testlerde her şey uygun bulundu. Böbreğimi verdim” dedi.

  Sınıra gelmişti annesi hayat verdi

  Doğuştan nefrotik sendrom hastası olan Batuhan için doktorları “En fazla bir yıl yaşar” dedi. Çünkü vücudunda aşırı ödem vardı. Diyaliz sınırına geldiğinde böbrek nakli gündeme geldi. Analizlerde uygun verici çıkan anne muhasebeci Yeşim Özdemir, oğluna bir kez daha hayat verdi. Özel bir hastanede Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Dr. Burak Koçak ve Dr. Cihan Karataş’ın yaptığı ameliyatta Batuhan’ın artık iş görmeyen böbreklerinden biri çıkarıldı.

  Böbrek küçülecek Batuhan’la büyüyecek

  Annesinden laparoskopik yöntemle çıkarılan böbrek nakledilip, çalışmaya başlayınca da diğer böbreği alındı. Böylece Batuhan hiç diyalize girmeden, sağlıklı bir böbreğe sahip oldu. Böbrek çok büyük olduğu için operasyondan sonra bir günde çıkartması gereken idrarı bir saatte çıkartmaya başladı. Özel ilaçlarla böbreğin minik vücuda uyumu sağlandı. Ancak böbrek birkaç hafta içinde küçülecek, sonra da Batuhan ile birlikte büyüyecek. Prof. Dr. Kalayoğlu, “Böbrek yetersizliğinde ne kadar erken böbrek nakli yapılırsa o kadar iyi. Çocuk diyalizin olumsuz sonuçlarını yaşamadan, akranları gibi büyür” dedi.

  Böbreğini verir misin?
  Yavuz Özbay, dedesi Mustafa Özbay’a “Bana böbreğini verir misin” diye sordu.

  Batuhan kurtuldu
  Doktorlar 17 aylık Batuhan için “Bir yıl yaşar” dedi. Annesi Yeşim Özdemir imdadına yetişti ve
  Batuhan diyalize girmeden sağlığına kavuştu.

  Ameliyatları özel bir hastanede Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Dr. Burak Koçak ve Dr. Cihan Karataş yaptı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı