Gündem Haberleri

  Dede-toruna kan davası infazı

  Ali LEYLAK- Mehmet Emin ÖZTÜRK/ SURUÇ (Şanlıurfa), (DHA)
  26.11.2009 - 13:00 | Son Güncelleme:

  ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’nde, bayram alışverişine çıkan 79 yaşındaki Nahsan Türkmen ile 15 yaşındaki torunu Şahin Türkmen, cadde ortasında kan davalıları olan akrabaları 20 yaşındaki Mehmet Türkmen'in silahlı saldırısında yaşamını yitirdi.

  Olay, saat 11.00 sıralarında Yıldırım Mahallesi Eski Tekel Caddesi'nde meydana geldi. Yukarı Ataklar Köyü’nde çiftçilik yapan ve 20 yılı aşkın süredir akrabaları ile aralarında kan davası bulunan Nahsan Türkmen, yanına torunu Şahin’i de alarak bayram alışverişi için Suruç’a geldi. Alışveriş yaptıktan sonra Eski Tekel Caddesi’nde bayram şekeri alan dede-torun burada Mehmet Türkmen'in silahlı saldırısına uğradı.

  SALDIRGAN POLİSİ BEKLEDİ

  Nahsan Türkmen ile torunu Şahin, vücutlarının değişik yerlerine isabet eden kurşunlarla olay yerinde yaşamını yitirirken, saldırgan Mehmet Türkmen ise köşe başında sigara içerek polisin gelmesini bekledi. İhbarın ardından olay yerine gelen çok sayıda polis, saldırganı gözaltına aldıktan sonra, yaşamını yitiren dede- torunun cesedi ise otopsi için Suruç Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

  Olayın duyulmasının ardından hastaneye akın eden Türkmen ailesinin çok sayıda ferdi ağıtlar yaktı.

  “İNTİKAMIMI ALDIM”

  Saldırının ardından polise teslim olan Mehmet Türkmen, götürüldüğü Suruç İlçe Emniyet Amirliği’nde yapılan ilk sorgulamasında pişman olmadığını ve hasımlarının daha önce de kendilerinden birçok kişiyi öldürdüğünü ileri sürerek, “Kan davamız vardı. İntikamımı aldım” dediği öğrenildi.

  İlçede gerginlik tımanırken ve olası ikinci bir olaya karşı Şanlıurfa’dan çok sayıda polis Suruç’a takviye olarak gönderildi.

  “BABAMIN İNTİKAMINI ALDIM”

  Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde, bayram alışverişine çıkan 79 yaşındaki Nahsan Türkmen ile 15 yaşındaki torunu Şahin Türkmen’i öldüren 20 yaşındaki Mehmet Türkmen çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olası saldırı ihtimaline karşı zırhlı araç ile cezaevine gönderilen Türkmen, “3 yıl önce babamı Kadir gecesi öldürdükleri için ben de onların canını bayram arifesinde aldım. Pişman değilim” dediği öğrenildi.

  Öğle saatlerinde ilçe merkezinde bayram alışverişine çıkan Nahsan Türkmen ile torunu Şahin Türkmen’i 18 el ateş ederek öldüren ve cesetlerin başında sigara içip, olay yerine gelen polise teslim olan Mehmet Türkmen, sorgusunda cinayetin tüm detaylarını anlattı.

  “BAYRAM AREFESİNİ ÖZELLİKLE SEÇTİM”

  İki akraba aile arasında kan davası bulunduğunu ve bugüne kadar her iki taraftan 6 kişinin öldüğünü söyleyen Türkmen, son olarak 3 yıl önce babası Hasan Türkmen’in öldürüldüğünü ve kendilerinin de bu olayın ardından Gaziantep’e yerleştiklerini ifade etti. Babasının Kadir gecesi öldürüldüğünü, kendisinin de intikam yemini ettiğini ve bayram arifesini özellikle seçtiğini belirterek, “Onlar babamın canını mübarek bir günde aldıkları için, ben de onların canını mübarek bir günde almaya yemin etmiştim. Bunun için sürekli bekliyordum. Bu sabah Gaziantep’ten geldim ve hasımlarımızın alışveriş için Suruç’a gelmelerini bekledim. Nahsan Türkmen ve torununu görünce de silahı çekip peş peşe ateş ettim. İntikamımı aldım ve babamın kanını yerde bırakmadım. Pişman değilim” dedi.

  Sorgulamasının ardından ‘Tasarlayarak birden fazla adam öldürmek’ suçundan Adliyeye sevk edilen Türkmen, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Tutuklanmasının ardından Türkmen, olası saldırı ihtimaline karşı, zırhlı polis aracı ile Şanlıurfa Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

  Öte yandan silahlı saldırıda yaşamını yitiren dede-torunun cenazesi ise otopsilerinin yapılmasının ardından yakınları tarafından alınarak ilçeye bağlı Yukarı Ataklar Köyü’nde toprağa verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı