Gündem Haberleri

  De Soto'ya Kıbrıs mesajı

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Ankara'da temaslarda bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu ile görüştü. De Soto'ya "Sonuç alınmak isteniyorsa, adada iki egemen varlığın ve 1960 garanti düzeninin kabul edilmesi gerektiği" mesajı verildi.

  De Soto, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, yapılacak çok iş bulunduğunu belirterek, görüşmelerin ''ilginç ve olumlu'' geçtiğini söyledi. BM Genel Sekreteri Annan'ın, Ocak ayında yeniden dolaylı görüşmelere katılmaları için KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'i davet ettiğini belirten De Soto, Denktaş'ın durumu değerlendirerek, kararını doğrudan Annan'a ya da kendisine ileteceğini kaydetti. ''Adaya gittiğimde Denktaş ile bu konuyu görüşeceğim'' diyen De Soto, bir soru üzerine, dolaylı görüşmelerin sürmesinden umutlu olduğunu belirtti.

  Bu arada diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, görüşmelerde De Soto'ya, iyi niyet görevinin bir yere varması isteniyorsa, adada iki egemen varlığın ve 1960 garanti düzeninin kabul edilmesi gerektiği mesajı iletildi.

  Görüşmelerde ayrıca, Kıbrıs'taki barış gücünün süresinin uzatılmasının, iki tarafın da rızasına uyan biçimde yapılmasının önemli olduğu vurgulandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı