DİYARBAKIR HABERLERİ

DBP PM Toplantısı Yapıldı

IHA
04 Temmuz 2015 - 12:23Son Güncelleme : 04 Temmuz 2015 - 12:24

DEMOKRATİK BÖLGELER PARTİSİ (DBP) PARTİ MECLİSİ (PM) TOPLANTISI YAPILDI. KAYAPINAR BELEDİYESİ TOPLANTI SALONUNDA YAPILAN TOPLANTIYA DBP EŞ BAŞKANLARI EMİNE AYNA VE KAMURAN YÜKSEK İLE PARTİLİLER KATILDI.

IHA

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) toplantısı yapıldı.
Kayapınar Belediyesi toplantı salonunda yapılan toplantıya DBP Eş Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek ile partililer katıldı. Toplantıda konuşan Yüksek, Türkiye’nin seçimden sonra durduğu noktayı ve Suriye’deki iç karışıklıkları değerlendirdi. Türkiye’nin Suriye’ye girme olasılığını hatırlatan Yüksek, orada kime karşı durulacağı konusunda merak içerisinde olduğunu belirtti. Ortadoğu’da uygulanan siyasi politikaların çözüm sürecine ve Öcalan’a yaklaşım ile doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Yüksek, Öcalan’ın özgürlüğünün ve çözüm süreci ile ilgili yapılan müzakerelerin Türk ve Kürt halkı açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Yüksek, 7 Haziran’dan sonra çok şeyin değiştiğini ve müzakerelerin çok ciddi bir şekilde alınması gerektiğini dile getirerek, "Yakın zamanda bu konuda belli toplantılarla adım atmaya çalışıyoruz. Barış mitingleri sokak gösterileri, barış etkinlikleri, yürüyüşlerle siyasal diplomatik çalışmalarla bir barış cephesi sürmek, Türkiye’nin savaşa sürülmesini engellemek, AK Parti’nin seçimlerde, Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejik bir değişime gitmesini zorlayacak, değilse tasviye edilmesini getirecek bir süreci örgütlememiz lazım. AKP’nin, Erdoğan’ın Rojava politikası ve stratejisi çözüm süreci ile de Öcalan’a yaklaşım ile de bağlantılıdır. Bunlar stratejinin birer parçasıdır. Rojava’ya yönelik baskı sindirme oradaki kazanımları ortadan kaldırmaya çalışılan bir yaklaşımdır. Çözüm sürecini tümden ortadan kaldırma, diğer taraftan da Öcalan’a uygulanan tecrit. Kürt halkını 21. yüzyılda kaderini tayin etmesi, Ortadoğu’nun barışına hizmet etmesi, demokrasi önünü açmasına karşı geliştirilen stratejinin birer parçasıdır. Dolayısıyla biz buna müsaade etmiyoruz ama başka yönden değerlendirdiğimizde Öcalan’ın özgürlüğü ve müzakereler bizim açımızdan ve Türkiye’nin geleceği açısından vazgeçilmezdir. Bunu mutlaka geliştirmemiz ve örgütlememiz gerekiyor. Müzakereler hemen başlamalı. 7 Haziran’dan önce olduğu gibi diyalogların, görüşmelerin sürmesi şeklinde bir talep veya öneride bulunmuyoruz. 7 Haziran öncesi devirler değişmiştir. Hiçbir şey 7 Haziran öncesi gibi değil. 7 Haziran’dan sonra artık bu işin çok daha ciddi ele alınması ve hızla geliştirilmesine ihtiyaç vardır" dedi.
Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden DBP PM Toplantısı Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DBP PM Toplantısı Yapıldı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Ağustos 2017, Salı
 • İmsak
  03:48
 • Guneş
  05:33
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:43
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı