DB: Krizden korunma tamponları tükendi

Hürriyet Haber
06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası, gelişmiş ülkelerin krizlerden korunmak amacıyla aldıkları tedbirleri içeren ‘makroekonomik tamponlar’ın tükendiğine dikkat çekerek, bu durumun, dünya ekonomisinin büyüme motoru haline gelen gelişmekte olan ülkelerin kırılganlıklarını artırdığını vurguladı.

Dünya Bankası’nın ‘Küresel Ekonomik Beklentiler: İstikrarsız Bir Dünyada Büyümeyi Yönetmek’ raporu’nda gelişmekte olan ülkelerin önemli bir rol oynamaya devam etmesinin beklendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Bununla birlikte daha büyük ve daha hızlı büyüyen ekonomilerin çoğu, potansiyellerine yaklaşmış veya potansiyellerini aşmıştır. Bu durum küresel büyümeyi eskisi kadar sürükleyemeyeceklerini göstermektedir. Artan gerginliklerin 2012 yılında Euro Bölgesi’ndeki büyümeyi yüzde 0,2 azaltması beklenebilir. Gelişmekte olan ülkelerin büyümesi üzerindeki doğrudan etki daha az olacaktır ancak artan piyasa endişelerinin, azalan sermaye girişleri ile yüksek gelirli ülkelerdeki mali konsolidasyonun ve bankacılık sektörü konsolidasyonunun 2012 yılında büyümeyi zayıflatması bekleniyor. “

Bütçe açıkları artıyor

Küresel ekonomi için en olası gerçekleşmenin, mevcut gerginliklerin kademeli olarak gevşemesi olmakla birlikte koşullarda keskin bir kötüleşmenin tamamen ihtimal dışı bırakılamadığına dikkat çekilen raporda, “Bu durumun gerçekleşmesi halinde, gelişmekte olan ülkeler böyle bir krize çok daha zayıf bir makroekonomik temelle girecekleri için 2008-2009 krizinde olduğu gibi hızlı bir şekilde toparlanamayacaklardır. Örneğin, ortalama olarak, gelişmekte olan ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’ye oranı 2007 yılına göre 2.5 puan daha yüksektir ve bu durum ciddi bir kriz halinde mali teşviklerle müdahale etme olanaklarının çok daha az olacağını göstermektedir” denildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı