Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dayatmaya kimse dayanamaz

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 1999 - 00:01

  Başbakan Mesut Yılmaz, DYP Lideri Tansu Çiller'in yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e Milli Eğitim Bakanlığı konusundaki dayatmasını eleştirerek ‘‘Uzlaşma diye yola çıktık. Kimse dayatamaz. Kimse de dayatmaya dayanamaz’’ dedi.

  Dün EGS Holding'in Sakarya Üniversitesi kafeteryasında verdiği iftar yemeğine katılan Yılmaz, Çiller'in Ecevit ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamayı Başbakanlık'ta DSP Lideri ile birlikte izlediklerini belirterek ‘‘Sayın Çiller'in açıklaması sırasında Sayın Ecevit 4 kez ‘Biz bunları hiç konuşmadık' dedi’’ açıklamasını yaptı. Yılmaz, Uluğbay konusunda ise şunları söyledi:

  ‘‘Uzlaşma diye yola çıktık. Kimse dayatamaz. Kimse de dayatmaya dayanamaz. Sayın Çiller de söyledi. Bu hükümet zorunlu uzlaşmayla kuruluyor. Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması seçime götürecek bir hükümete kavuşması için bu zorunlu uzlaşmadır. Bunun maliyetine hep birlikte katlanacağız. Başka çaremiz yok.’

  EREZ'İ BAYKAL ENGELLEDİ

  Yalım Erez'in hükümeti kuramamasının Baykal'dan kaynaklandığını öne süren Yılmaz, Erez'in açıklamasının, Baykal'ın daha önce kamuoyuna yaptığı açıklamalarla çeliştiğini söyledi. Yılmaz, ‘‘Sayın Erez'in hangi siyasi düşünceyle Sayın Baykal'ı aklamaya çalıştığını ben bilemem. Baykal'ın kendi önerisi olan şartsız destekten vazgeçip hükümete şartlar koşması kamuoyunun önünde oldu. Yalım Erez'in açıklaması bir şey ifade etmez. Sayın Erez'in çabalarının sonuç vermemesi Sayın Baykal'dandır’’ diye konuştu.

  İSTANBUL ADAYI

  Başbakan Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için üç şirkete araştırma yaptırdıklarını belirterek aday sayısının 2'ye düştüğünü söyledi. Yılmaz belediye başkan adayını kısa bir zamanda açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı