ANKARA HABERLERİ

Dayatılan kararlar yerine demokratik Başkent talebi

Rüya YELSALI
16.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği Mimarlık Şenliği, önceki gün tam da Ankara’nın Başkent oluşunun yıldönümünde sona erdi. Etkinlik boyunca devam eden atölyeler, şenliğin son günde sunuşlarını yaptı.

Rüya YELSALI

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin kentteki demokrasiyi yok ettiğini ileri süren Şehir Planlamacısı Nuray Bayraktar, "Kararlar oldu bittiye getiriliyor, dayatılıyor. Yapılanın sunumu yerine akıl yürütüldüğü, birlikte kararların verildiği demokratik bir ortam istiyoruz. Başkent’te ciddi olarak yönetim ve demokrasi sorgulaması yapmak zorundayız" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği Mimarlık Şenliği, önceki gün tam da Ankara’nın Başkent oluşunun yıldönümünde sona erdi. Etkinlik boyunca devam eden atölyeler, şenliğin son günde sunuşlarını yaptı.

Belirledikleri konu başlığı altında etkinlik boyunca çalışan atölyeler, etkinliğin son günü hazırladıkları çalışmaları katılımcılara sundular. Toplamda yedi atölyenin sunum yaptığı bu bölümde, Başkent’in her yönüyle tartışıldığı hayli keyifli anlar yaşandı.

"Kent Demokrasisi, Kamusal Alanlar, Kentin Sanat ve Kültürü, Gündelik Hayat, Mimarlık, Kent Objeleri" konu başlıklarındaki atölyeler ile birlikte, çocukların oluşturduğu bir atölye de bulunuyor. "Gelecek Düşler" isimli atölye, Çocuk Mimarlık Merkezi tarafından oluşturuldu.

Büyükşehir kararları dayatıyor

Kentin her açıdan ele alındığı sunuşlarda özellikle kent yönetimine yapılan eleştiriler dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki demokrasiyi yok ettiğini ileri süren atölye üyelerinden Şehir Planlamacısı Nuray Bayraktar şöyle konuştu:

"Kararlar oldu bittiye getiriliyor, dayatılıyor. Yapılanın sunumu yerine akıl yürütüldüğü, birlikte kararların verildiği demokratik bir ortam istiyoruz. Başkent’te ciddi olarak yönetim ve demokrasi sorgulaması yapmak zorundayız."

Cumhuriyet’in Başkenti yok ediliyor

Köprülü kavşaklar ve Atatürk Bulvarı’nda insanların üzerinden atladığı demir bariyerler gibi uygulamaların estetiği bozduğunu söyleyen atölye katılımcıları, şehrin görsel olarak da kirletildiğni söyledi. Artan reklam panoları, bina tepelerindeki tabelalar ve yabancı dildeki adlandırmaların değişmesi gerektiğini söyleyen katılımcılar, tarihi güzelliklerin de korun madığını ifade etti. Katılımcılar, ayrıca bu gibi uygulamalarla Cumhuriyet’in Başkenti’nin yok edilmeye çalışıldığının da altını çizdi. Ayrıca Başkent’in doğal su kaynakları açısından zengin olduğu; fakat değerlendirilmediğinin de altı çizildi.

Ankara’nın diğer yüzü; yoksul semtler

En ilgi gören atölyelerden olan "Ankara’da Gündelik Yaşam" ise sunumuna fotoğraf gösterimiyle başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin "Ankara Bir Başka Güzel Şimdi" reklamını arabesk bulduğunu söyleyen Yüksel Er Beşbaş, bu sloganı başlık olarak kullanarak yaptığı gösterimle, şehrin diğer yüzünü salondakilere sunmak istediğini ifade etti. Fotoğraf gösteriminde Altındağ ve çevresinde yaşayan yoksul insanların yaşamları konu edildi.

Ardından çocukluğundan beri Ankara’da olan Ünal Sabuncu geçmişteki Ankara’ya dair anılarını paylaştı. "Bugünkü Ankara’yı hep konuşuyoruz, peki geçmişteki Ankara’ı ne kadar biliyoruz?" diyen Sabuncu, anılarında özellikle şimdi yerini binalar almış yeşilliklere ve parklara vurgu yaptı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dayatılan kararlar yerine demokratik Başkent talebi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı