Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutpaşa Kışlası 8 trilyona çehre değiştirdi

  Hürriyet Haber
  26 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Aralık 2000 - 00:01

  Kışla, geçen yıl Milli Savunma ve Maliye Bakanlığı’yla imzalanan protokol çerçevesinde Yıldız Teknik Üniversitesi’ne devredilmişti.

  DAVUTPAŞA Kışlası'nı alarak burada üniversitenin yeni kampüsünü oluşturmaya başlayan Yıldız Teknik Üniversitesi, kışladan eğitim kurumuna dönüş için bugüne kadar 12 milyon dolar (8.1 trilyon lira) harcadı. Teknolojinin son olanaklarının kullanıldığı yeni kampusu ‘geleceğin üniversitesi’ diye tanımlayan Rektör Prof. Dr. Ayhan Alkış,‘‘Üniversitemiz çağdaş bir üniversite yerleşimi kazanıyor. Bir üniversitede ilk kez bilim-sanayi-toplum içiçe olacak’’ dedi.

  Geçen yıl , Milli Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve üniversite arasında düzenlenen protokolla yapıyı devralan üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi'nin tüm bölümleri, Kimya-Metalurji Fakültesi'nin ise 3 bölümünden 2'si kışlada eğitimini sürdürüyor. Toplam 18 bin öğrenciden4 bin 500’ü Davutpaşa Kışlası'nda eğitim yapıyor. 1.2 kilometrekarelik yeni kampüste açık ve kapalı spor tesisleri, stadyum, kapalı yüzme havuzu da bulunuyor. 40 dönümlük alanda Türkiye’nin en büyük teknoparkının yapımı sürüyor. Kurulacak İstanbul Bilim Merkezi’nin yılda bir milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Kışla sahasındaki Bizans ve Osmanlı kalıntıları üniversitenin Mimarlık Fakültesi’nce restore ediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı