Davutoğlu'ndan Ermenistan Başsavcısı'na sert yanıt

17 Temmuz 2013 - 13:47:40

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı Ermeni makamları tarafından Türkiye'den toprak talep edilmesi yönündeki açıklamaları "haddini bilmezlik" olarak niteledi.

Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan'da, bazı Ermeni yöneticilerin Türkiye'den toprak talebi iddialarını değerlendirdi.

"Türkiye topraklarından bir çakıl taşı bile almaya kalkanları hadlerini bilmeye çağırdıklarını" vurgulayan Davutoğlu, "Kimsenin böyle bir şeyi teklif etmesi bir yana, zihninden geçirmesi bile söz konusu olamaz" dedi.

Bu konuda dile getirilenlerin "bir hezeyandan" ibaret olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, Kafkasya'da barışın sağlanması için herkesin sınırını, hududunu bilmesi gerektiğini belirtti. Bunun bilindiği zaman herkesin kazanacağını fakat bu tür ifadeler kullanıldığı takdirde, o ifadeyi kulllananların kaybedeceğinin altını çizen Davutoğlu, "Bizden toprak talep etmek haddini bilmezliktir. Herkesi aklıselime davet ediyorum. Hem Türkiye'nin hem de Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü bizim için esastır" diye konuştu.

Ermenistan Başsavcısı Aghvan Hovsepyan, 5-6 Temmuz 2013 tarihli Pan-Ermeni Avukatlar Kongresi'ndeki konuşmasında, "Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın yasal olarak belirlenmediğini ve kaybedilen Ermeni topraklarının Ermenistan'a iade edilmesi gerektiğini" iddia etmişti.

Etiketler:
Son Güncelleme : 17 Temmuz 2013 - 13:49:54
Okuyucu Yorumları { Toplam 3 Yorum }
  • muzaffer altin 17.7.2013 14:04:11
    TABİKİ ÇAKIL TAŞIMIZI BİLE VERMEYİZ...AMA ADAMLAR BUNU TALEP EDEBİLMEYE NASIL CÜRET EDİYORLAR ASIL BUNU İRDELEMEK LAZIM.NE GÖRDÜLER,NE DUYDULAR,NASIL BİR ORTAM VAR Kİ TALEP EDİYORLAR???
  • hüseyin keskin 17.7.2013 13:58:21
    AKILLARINDAN GEÇİRMİYORLAR. ANAYASALARINA BİLE YAZMIŞLAR. HER ZAMAN HER YERDE KONUŞUYORLAR. DAVUTOĞLUNUN AÇIKLAMASI YASAK SAVMA CİNSİNDEN CILIZ BİR AÇIKLAMA. DEVRİNİZDE HERKES AÇIKTAN TALEPLERİNİ AÇIKLIYORLAR.
  • Hasan Aktas 17.7.2013 13:55:47
    Sıfır sorun mu demiştiniz? Tam duyamadım da.
 
Haberlerak partiFenerbahçebinali yıldırımGalatasarayburçniobeistanbul