Dünya Haberleri

DÜNYA

  Davutoğlu'ndan eksen tartışmalarına cevap

  hurriyet.com.tr
  31 Aralık 2009 - 12:10Son Güncelleme : 31 Aralık 2009 - 12:56

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada eksen tartışmalarına değinirken "Bizim eksenimiz Ankara eksenidir, ufkumuz 90 değil, 360 derecedir. Hükümetimiz bu şekilde bulunduğu bölgeyi içine alan bir politika izlemektedir" dedi.

  Davutoğlu Türkiye'nin dış politikasının 2009 yılında bir genişleme sürecine girdiğini hatırlatarak, politik alanda atılan adımlara değindi. Dışişleri bakanı hükümet olarak kararlılıklarının 2010 yılında da devam edeceğini belirtti.

   

  Davutoğlu Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle siyasal krizlerin merkezinde olduğunu söyledi ve krizlerde temel baş aktör konumunda olan Türkiye'nin dış politikasının vizyon odaklı olduğunu, krize değil, vizyona yönelik politika ürettiklerini belirtti.

  Bakan konuşmasında şunları söyledi:

   "Tehditlerin ortaya çıkmasına engel olarak reaktif değil proaktif bir dış politika izliyoruz. Kesinlikle tek eksenli politika değil, çok yönlü politika yürütüyoruz ve bunun doğru anlaşılmasını istiyoruz.

   

  "Dış politikamız tek bir bölgeye, eksene, belli bir dış politika parçasına yönelik değil. Aynı anda birçok politik soruna müdahil olabilecek kapasitesi olan Türkiye'nin, tek bir politik bölgeye endekslenmesi düşünülemez."

   

  BATI'YA GEZİLER DAHA FAZLA

  Bakan Davutoğlu, 2009 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Davutoğlu Türkiye’nin yüzünü doğuya döndüğü iddialarına da cevap verdi.

   

  Bakan, 2009 yılında AB ülkelerine 31, AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerine 16 tane olmak üzere, Avrupa'ya toplam 47 politik ziyaret düzenlendiğini ifade etti. Ayrıca Asya'ya 15, Ortadoğu'ya 22 ve Amerika kıtasındaki ülkelere de dokuz ziyaret yapıldığını belirtti.

   

  Bakan Davutoğlu, "Tek bir coğrafya, tek bir bölge Türk dış politikasının yayıldığı alanı göstermez, 2009'da olduğu gibi önümüzdeki dönemde de dış politikamız Pasifik’ten Latin Amerika'ya kadar kendisini gösterecektir" dedi.

   

  Türkiye'nin politik görüşmelerini enerji, ekonomi, kültür, ulaştırma, sağlık alanlarında ilerlettiğine dikkat çeken Davutoğlu, son olarak Suriye ve Irak anlaşmalarında bu durumun kendini gösterdiğini belirtti.

   

  AB ULUSAL DAVAMIZ

  Bakan Davutoğlu, AB'ye üyelik süreci ile ilgili olarak, "AB dış politikamızın en temel stratejik hedeflerinden biridir" dedi.

   

  Olumsuz dış faktörlere rağmen hükümetin AB'ye kararlı yürüyüşüne devam ettiğini söyleyen Davutoğlu, müzakereler ile ilgili olarak, "Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar devam edecek. Bir taraftan yeni fasıllar açılacak, zaten açık olan fasılların sonuca ulaşmasını sağlayacağız, açılmamış fasılları ise açılmış gibi ele alacağız” dedi.

   

  Davutoğlu "AB önemli bir konu, ulusal davadır. Şu anda üye müzakereler en kısa zamanda bizim için sonuca ulaştırılması gereken şeyler, daha aktif olacağız" dedi.

   

  KIBRIS MESELESİ

  Davutoğlu Kıbrıs ile ilgili olarak "AB'den özellikle KKTC'ye 2004’te verdiği ambargoların kaldırılması taahhütlerini yerine getirmesini bekliyoruz. Kıbrıs’ta oluşacak olan yeni barış ortamı ile Akdeniz'e istikrar, düzen gelir, AB süreci düzen içinde devam eder" dedi.

   

  ABD İLE İLİŞKİLER

  Davutoğlu ABD ile ilişkilerde 2009'un yeni bir dönem olduğunu, Obama’nın başkan olmasının ardından Türkiye-ABD ilişkileri adına büyük atılım yaşandığını belirtti.

                               

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı