Gündem Haberleri

  Davutoğlu'ndan Anayasa Mahkemesi'nin dershaneler kararı hakkında açıklama

  AA
  15.07.2015 - 16:09 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bugün gerçekleştirdiği MHP ile görüşme sonrası Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptal etmesiyle ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu "Gerekçeli karar bize henüz ulaşmadı, ulaşınca gerekeni yaparız.Boşluk oluşmaması için gerekeni yaparız" dedi.

  Başbakan Davutoğlu, Anayasa Mahkemesinin dershanelerle ilgili kararına ilişkin soru üzerine, gerekçeli, detaylandırılmış çerçevenin kendilerine de kamuoyuna da ulaşmadığını söyledi.

  Gerekçeli karar açıklandığında gerekli değerlendirmeleri yapacaklarını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

  "Ulaştığı zaman değerlendirmelerimizi yapacağız. Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeli yayınlanması sonrasında alacağımız tedbirler hususunda kimsenin tereddüdü olmasın. Bu anlamda boşluk olmaması için gayret sarf edeceğiz. Türkiye'de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Gerek yasal çerçeve gerek Türkiye'deki güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi politikaları, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesinde ise eğitim politikalarını belirleme de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir."

  "Kararlı tutumumuzda değişiklik yok"

  Dershanelere ilişkin kararlı tutumlarında değişiklik olmadığına dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bugünlerde bu tip kararlardan hareketle kimse tekrar Türkiye'de yürütme erkinin sorumluluğunu taşıdığı konularda farklı tavırlar alınabileceği gibi bir vehme kapılmamalıdır. Hukuka saygımız var, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli izahını, çerçevesini göreceğiz ama bu konulardaki kararlı tutumumuzda da bir değişiklik olmadığını ifade etmek isterim."

  Davutoğlundan Anayasa Mahkemesinin dershaneler kararı hakkında açıklama Davutoğlu açıkladı: İşte Bahçeli'nin kararı

  Davutoğlundan Anayasa Mahkemesinin dershaneler kararı hakkında açıklama Anayasa Mahkemesi'nden flaş 'dershane' kararı

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı