Gündem Haberleri

  Davutoğlu'na Kürt sürprizi

  Zeynep GÜRCANLI- WASHİNGTON
  28.10.2008 - 18:52 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu Brookings Enstitüsü ve SETA'nın düzenlediği toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zeynep Gürcanlı Washington'dan bildiriyor.

  Türkiye’de “politikayı oluşturanlardan” iseniz,  Avrupa ya da ABD’de katılacağınız her toplantı “mayın tarlası” gibidir.

  Bunu en son, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politika başdanışmanı Ahmet Davutoğlu yaşadı./images/100/0x0/55ea63cff018fbb8f87ccda0

  Davutoğlu, Brookings Enstitüsü ve SETA tarafından Washington’da ortaklaşa düzenlenen panelde, ana konuşmacıydı. Konuşmasını yaptı, bitirdi. Sıra, soru-yanıt bölümüne geldi.

  İşte “mayın” da bu aşamada patladı;

  Mikrofona gelen kişi önce kendini tanıttı;

  “Ben Kani Gulam. Amerikan Kürt Enformasyon Ağı’nın (AKIN) temsilcisiyim…”

  PKK’NIN EN YAKIN KURULUŞU

  Kani Gulam’ı Türkiye’de, özellikle PKK terörü konusunda yazıp çizen, bu örgütle mücadele eden herkes tanır; AKIN, PKK’nın ABD’deki uzantısı gibi çalışır. Bir dönem, Türkiye’nin de isteğiyle Gulam ABD’de yargılandı. Ancak ABD yargısı, “Kani Gulam’ın suç işlemediğine” karar verdi ve serbest kaldı. Şimdi yine, PKK’yla çok yakın ilişki içindeki AKIN’ın ABD’deki en üst düzey temsilcisi olarak görev yapıyor.

  “KÜRT HALKI PİYANO GİBİYSE…”

  Gulam, sorusunu “yumuşak” bir üslupla sordu. Kürt halkını Türkiye’de, “evlerde öylesine duran, ancak kimsenin çalmayı bilmediği” piyanoya benzetti. Ve Türkiye’deki mevcut hükümetin “artık bu piyanoyu çalıp çalamayacağı” sorusunu yöneltti.

  Davutoğlu’da Gulam’ın sorusuna, aynı yumuşak üslubu kullanarak, ancak oldukça “sert” bir içerikle yanıt verdi.

  “Sorunuzu sorarken, Kürt ve Türk halkını iki ayrı kategori gibi gösterirseniz, birbirinden ayırırsanız, yanlış yapmış olursunuz” dedi.

  Türklerle Kürtlerin tarihinin birlikte yazıldığını kaydeden Davutoğlu, örnek olarak da yetiştiği Konya’yı gösterdi. “Konya, Türklerin kalbi sayılan bir bölgede bulunur. Ancak kentin güneyinde büyük oranda Kürt nüfus da yaşar. Ancak bu hiçbir zaman kız alıp vermeye de, ilişkilere de engel olmamıştır” diyen Davutoğlu, iki halkın kültürünün de bu anlamda “aynı” olduğunu vurguladı. Davutoğlu şöyle konuştu:
  “Sorunuz yok mu? Var. Ancak daha siz soruya başlarken, Kürtler ve Türkler diye iki ayrı kategoriye ayırırsanız, büyük yanlış yaparsınız. Bizim ortak kültürümüz kadim bir kültürdür…”


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı