Gündem Haberleri

  Davutoğlu'na 'Başbakan Ahmet' sloganı

  AA
  19.08.2014 - 16:46 | Son Güncelleme:

  Adı başbakan adayları arasında geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Gümüşhane’de halkın büyük sevgi gösterisiyle karşılandı. Yaptığı konuşmanın ardından vatandaşlarla tokalaşan Davutoğlu bir ara dengesini kaybederek düşme tehlikesi yaşadı. Bu sırada koruması çevik bir hareketle Davutoğlu’na adeta sarılarak Bakan’ın düşmesini önledi. Vatandaşların ‘Başbakan Ahmet’ şeklinde tezahüratına Davutoğlu, "Biz sadece şu anki görevimizi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz" karşılığını verdi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "10 Ağustos'ta gösterdiniz ki bu milletin iradesine rağmen bu ülkenin başına kimse hiçbir çorap öremez, kimse bu milletin yürüyüşünü durduramaz" dedi.


  Bakan Davutoğlu, AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaretinin ardından il merkezindeki Atatürk Caddesi'nde oluşturulan platformda halka hitaben bir konuşma yaptı.


  Davutoğlu, 12 yıl önce Türkiye'nin borç isteyen bir ülke olduğunu, hasta adam muamelesi gördüğünü ve demokrasisinin gelişmediğini belirterek, "Artık borç alan değil borç veren bir ülkeyiz. Artık dünyanın her köşesine yardım yapan bir ülke var" ifadesini kullandı.


  Gümüşhanelilerin cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan'a yüzde 75'in üzerinde destek verdiğini ifade eden Davutoğlu, "Eğer bir liderde Rabbimizin ve halkımızın rızası varsa, varsın birtakım kumpas kuranlar, hileler içerisine girenler razı olmasın. Yeter ki halkın ve Hak'ın rızası yanımızda, arkamızda olsun Bu tarihi bir eşik ki siz bu tarihi eşikte verdiğiniz destek ile aslında gelecek nesillere dediniz ki bu topraklarda sadece ve sadece milletin iradesi geçerli olacak. Ülke sadece Ankara'dan idare edilecek, başka hiçbir şeyden ya da kaynaktan değil" diye konuştu.


  Vatandaşlardan "Başbakan Ahmet" sloganı


  Davutoğlu, konuşması sırasında vatandaşların "Başbakan Ahmet" sloganı atması üzerine, "Biz sadece şu anki görevimizi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi.

  Hangi makam olursa olsun millet sevgisinin her zaman önemli olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:


  "Hangi mevkide olursak olalım esas olan sizlerin yüreğinizdeki yerimizdir. En üst mevkilerde de olsa bir insan halkının gönlünde, yüreğinde yer edinememişse hiçbir kıymeti yok ama en alt kademede milletinin de hizmetinde olsa ve halkın yüreğinde yer edinmişse işte ona iki cihan saadeti vardır. Bizim için en yüce makam sizlerin yüreğindeki makamdır. Allah sizin yüreğinizdeki yerinizden bizleri mahrum bırakmasın. Yoksa diğer bütün mevki ve makamlar geçicidir. Bir Rabbimizin huzurunda vereceğimiz hesap bakidir. Bir de milletimizin huzurunda vermekte olduğumuz hesap bakidir. Allah iki hesapta da yüzümüzü ak çıkarsın."


  Ortada bir başarı varsa bu başarının milletin başarısı olduğuna işaret eden Davutoğlu, "10 Ağustos'ta gösterdiniz ki bu milletin iradesine rağmen bu ülkenin başına kimse hiçbir çorap öremez, kimse bu milletin yürüyüşünü durduramaz. Siz 10 Ağustos'ta vurduğunuz mühürle sadece bu ülkenin kaderini değil bu ülkeye umut bağlayan bütün kardeş halkların da kaderlerini şekillendirdiniz. Allah sizden razı olsun" diye konuştu.


  Konuşmasının ardından platformdan inerek caddede bir süre yürüyen Davutoğlu, vatandaşlarla sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.


  Bu arada, vatandaşların yürüyüş sırasında Davutoğlu'na yoğun şekilde sevgi gösterisinde bulunduğu gözlendi.


  Almanya ile dinleme skandalı

  Bakan Davutoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanlığını ziyareti sonrasında ise basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


  Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddialarının Alman basınında yer aldığını anımsatan Davutoğlu, bunların gerçeklik yönünü araştırmak için Almanya nezdinde girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

  Konuyla ilgili olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

  "Almanya Büyükelçisini dün bakanlığımıza çağırdık. Hepinizin takip ettiği açıklamalarda bulunduk. Dün akşam saatlerinde de Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile bir görüşme gerçekleştirdik. Aslında bu daha önceden onun Irak ziyareti ve Irak etrafındaki gelişmeler bağlamında planlanmış bir görüşmeydi ancak tabi bu son gelişme üzerine konuşmamızın odak noktasını bu iddialar teşkil etti."

  Davutoğlu, Alman Bakan Steinmeier'in kendisine bu iddiaların araştırıldığını söylediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Ben kendisine iki müttefik ülke arasında bu iddialar gerçek ise iki müttefik ülke arasındaki ilişkilere yakışmayan ve kabul edilemez bir durum olduğunu açık yüreklilikle ifade ettim. Kendisi de bu iddiaların araştırılmakta olduğunu ifade etti ve şöyle bir mutabakata vardık kendisiyle, Almanya İstihbarat Başkanı, MİT Müsteşarımız ile en kısa sürede yüz yüze bir araya gelerek bu iddialarla ilgili geniş kapsam izahat görecek. Bu izahatı gördükten sonra Türkiye olarak durumu değerlendiririz."


  "Türkiye hedef ülke olarak görülemez"


  Bakan Davutoğlu, şunları söyledi:

  "Hiçbir ülke Türkiye'yi istihbarat faaliyetleri açısından hedef ülke noktasında göremez. Hele bu Almanya gibi tarihi arka plana sahip dostluk ilişkilerimizin olduğu ülke olursa bunu kabul etmek mümkün değil. Çok açık bir şekil şekilde Alman meslektaşıma ifade ettim. En geniş kapsamlı ve tatmin edici bir izahat bekliyoruz. Türkiye, Almanya ile diğer müttefik ülkelerle olduğu gibi istihbarat işbirliği yapar ama Türkiye'yi istihbarat faaliyetlerine bir hedef ülke halinde görmek müttefiklik ilişkisiyle bağdaşmaz. Verilecek olan izahatı bekliyoruz. Ondan sonra Türkiye olarak durumu değerlendiririz."


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı