Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı

  Zeynep GÜRCANLI - Aysel ALP bildiriyor
  29 Ağustos 2014 - 12:40Son Güncelleme : 29 Ağustos 2014 - 20:49

  Başbakan vekili Ahmet Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı. Köşk'ten saat 13:30'da yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanımız, Davutoğlu Başkanlığında kurulan 62'nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onaylamışlardır" denildi.

  Davutoğlu, bir önceki Başbakan Erdoğan'ın kabinesinden farklı olarak dört yeni isim ekledi. Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı olurken, Nurettin Canikli Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu. Volkan Bozkır da AB Bakanlığı görevine getirildi. Kabinede yeri değişen tek bakan ise, Davutoğlu'nun eski görevi olan Dışişleri Bakanlığı'na kaydırılan Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu bir önceki kabinede AB Bakanı idi.

  GİDENLER

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Davutoğlu'nun kabine dışı bıraktığı isimler arasında. Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da kabine dışı kaldı.

  İŞTE YENİ KABİNE

  Başbakan Yardımcıları: Bülent Arınç, Ali Babacan, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Ayşenur İslam, AB Bakanı: Volkan Bozkır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı: İdris Güllüce, Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Mehmet Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı: Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı: Efkan Ala, Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz, Kültür Bakanı: Ömer Çelik, Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Lütfi Elvan

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı

  KÖŞK'TEN AÇIKLAMA
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında kurulan 62 nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onayladı.Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümeti kurmakla görevlendirilen Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nu Çankaya Köşkü’nde kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu Başkanlığında kurulan 62 nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onaylamışlardır."  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı


  BOZKIR ESKİDEN MÜSTEŞAR OLDUĞU BAKANLIĞIN BAŞINA GEÇTİ

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı

  ‘DIŞARIDAN LAFINI YADIRGADIM

  Çelik:Yazıcı'nın kabine dışı kalmasına şaşırdım

  Atalay: Affımı istemiştim

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı İŞ DÜNYASI DA PİYASALAR DA MEMNUN


  Başbakan Davutoğlu'nun AB Bakanlığı'na getirdiği isim, AK Parti'nin İStanbul Milletvekili Volkan Bozkır, halen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığını yürütüyordu. Bozkır, AB Bakanlığı için çok tanıdık bir isim; Çünkü siyasete girip, 2011 yılındaki seçimlerde AK Parti'den İStanbul milletvekili seçilmeden önce, AB Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütüyordu.

  DIŞARIDAN BAKAN SAYISI İKİ OLDU
  Numan Kurtulmuş'un Başbakan Yardımcısı görevine getirilmesi ile birlikte, yeni hükümette "dışardan bakan" sayısı iki oldu. İçişleri Bakanı Efkan Ala gibi Kurtulmuş da milletvekili değil. Kurtulmuş, TBMM'nin ilk genel kurul toplantısında kürsüde milletvekili yemini ederek, dokunulmazlık dahil, tüm vekil haklarına da sahip olacak.

  Diplomatik kariyerden gelen emekli Büyükelçi Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanlığı'ndaki görev süresi boyunca da AB işleriyle yakından ilgilenmiş bir isim. Bozkır, bir dönem Türkiye'nin AB nezdindeki Büyükelçilik görevini de yürüttü. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Bozkır, 1972 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girdi, 2011 seçimlerinden hemen önce ise emekli olarak bakanlıktan ayrıldı.

  DEMİREL'İN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ

  Bozkır, diplomatik kariyeri sırasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in özel kalem müdürlüğü görevinde de yer aldı. Cumhurbaşkanlığı dış politika danışmanı olarak da çalıştı.

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı

  NURETTİN CANİKLİ KABİNEDE

  MALİYE BAKANI OLMASI BEKLENİYORDU GÜMRÜK BAKANI OLDU

  AK Parti'nin Meclis ayağındaki en güçlü isimlerden biri olarak sayılan Nurettin Canikli'nin ismi her hükümet değişikliğinde 'maliye bakanı' olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak Davutoğlu kabinesinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak yer buldu. Ak Parti'nin kurucu isimleri arasında yer alan ve Başbakan Erdoğan'ın en güvendiği kişilerden biri olan Canikli, TBMM Grup Başkanvekili olarak görev yapıyordu. 1960 Giresun doğumlu Canikli, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi'nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı Kabine açıklandı, Bakan Işık Twitter'dan bu kareyi paylaştı

  Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdarı Vekili olarak görev üstlendi. Yeni Şafak gazetesinde ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptı. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi olan Canikli, 22 ve 23. Dönemde Giresun Milletvekili seçildi. 22. Dönemde TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu.

  Canikli, 4 çocuk babası.

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı Tüm AK Parti hükümetlerindeki tek bakan

  "ÇÖZÜM SÜRECİ DEVLET MESELESİ"
  Çözüm sürecinin koordinasyonunu yürüten Beşir Atalay'ın kabine dışı kalması, Ankara gündemine oturdu. Bu durum, Tarım Bakanı Mehdi Eker'e de soruldu. Diyarbakır Milletvekili de olan Eker, "Atalay'ın kabine dışı kalması çözüm sürecini nasıl etkiler" sorusuna şu yanıtı verdi; "Çözüm süreci devlet meselesidir. Değişiklikler bu süreci etkilemez"

  BOZKIR VE ÇAVUŞOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA
  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Türkiye'nin stratejik hedefi AB üyeliğidir. Bu konuda Türkiye'nin daha ileri refah seviyesine ulaşması, daha önemli standartlara ulaşması bakımından da AB sürecinin Türkiye için önemli bir süreç olduğunu düşünüyorum" dedi. Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ise "Şerefli bir görev. Layıkı ile yerine getirmeye çalışacağım" diye konuştu.

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı Ahmet Davutoğlu, namaza Beşir Atalay'la birlikte gitti

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı