Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu, UGK Başkanı Celil ile görüştü

  A.A
  26 Ekim 2011 - 14:08Son Güncelleme : 26 Ekim 2011 - 14:15

  Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, çeşitli temaslar için bulunduğu Doha'da Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile görüştü.

  Doha'daki Şark Otel'de sabah saatlerinde gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede, Abdulcelil, Libya olarak, Van depremi nedeniyle taziyelerini iletti. Libya'yı zor zamanlarda destekleyen Türkiye ve diğer ülkelerin katkılarını unutmayacaklarını belirten Abdülcelil, Türkiye'nin yaptığı ve yapacağı yardımlara müteşekkir olduklarını belirtti.

   

  Bakan Davutoğlu da, Türkiye'nin Libya'ya her türlü yardımının süreceğini,önceliklerinin siyasi süreç, ekonomik kalkınma ve güvenliğin yeniden sağlanması olduğunu ve işbirliğinin daha da gelişmesini arzuladıklarını söyledi.

   

  Bakan Davutoğlu, daha sonra Doha'dan ayrılarak Ürdün'e geçti.Davutoğlu'nun Ürdün'de Kral Abdullah tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

   

  NATO’YA “BİR YIL DAHA KAL” TALEBİ

  Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil, NATO'nun Kaddafi yanlılarının ülkeden kaçmasını önlemek amacıyla bu yılsonuna kadar ülkede kalması gerektiğini söyledi.

   

  MİSRATA'DA KADDAFİ ASKERLERİ DEFNEDİLİYOR / FOTO GALERİ

   

  Katar'da NATO yetkilileri ile bir araya gelen Abdülcelil,"Komşularımızdan ve dost ülkelerden teknik ve lojistik destek bekliyoruz" dedi.

   

  İttifak, Libya'daki operasyonlarını 31 Ekim tarihinde sona erdirmeyi planlıyordu ancak operasyonları sonlandırma kararını erteledi. Resmi kararını bugün vermesi beklenen NATO, Cuma gününe kadar beklemeye karar verdi.

   

  NATO sözcüsü Carmen Romero, Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen'in BM ve Libya'daki UGK yetkilileri ile istişare içinde olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı