Dünya Haberleri

  Davutoğlu: Türkiye, İsrail ve Mısır'la görüşüyor

  hurriyet.com.tr
  06.08.2014 - 17:39 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze'ye insani yardım ulaştırılması ve binlerce yaralı Filistinli'nin Türkiye'ye getirilmesini sağlayacak bir hava sahası koridoru açılması için İsrail ve Mısır'la görüşme halinde olunduğunu açıkladı.

  Reuters'a konuşan Davutoğlu, "Dün Filistin Devlet Başkanı (Mahmud) Abbas'la görüştüm. Binlerce yaralıyı getirmek istiyoruz. Acil tıbbi tedaviye ihtiyaçları var ve biz hali hazırda onlar için hastanelerde yer ayarladık" dedi.

  Davutoğlu, "İnsani yardım ulaştırmak için bir hava köprüsü kurulması için hem Mısır hem de İsrail'e görüşüyoruz... İzin verilirse, hava ambulanslarımız bu yolcuları taşıyacak" ifadesini kullandı.

  IRAKLI KÜRTLERE İNSANİ YARDIM
  Davutoğlu röportajda Irak konusuna da değindi. Irak’ın Kürt bölgesinde yaşanan çatışmalardan etkilenen halka insani yardımda bulunulacağının da altını çizen Davutoğlu, “Bölgeye 200’den fazla kamyonla binlerce çadır gönderdik. Buraya insani yardımlarımız da olacak çünkü Barzani’nin bana aktardığına göre Kürt bölgesinde 1.5 milyon göç etmek zorunda kalan insan var” dedi.

  Türkiye’nin sınırları etrafında dengeyi korumak adına gerekli bütün önlemleri alacağını belirten Davutoğlu, “Bölgedeki karışıklık tüm bölgedeki dengeleri tehdit ediyor, sadece Türkiye’yi değil herkesi” dedi.

  Davutoğlu, süre gelen çatışmalar nedeniyle güvenlik endişesinin arttığı Libya’nın başkenti Trablus’taki Türk Büyükelçiliği’nin faaliyetlerinin askıya alındığını da açıkladı. İki hafta önce Dışişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlara ülkeyi terk etmeleri konusunda uyarı yapılmıştı.

  Etiketler: gazze , hava koridoru
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı