Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu: Tehdit etmedim

  Rıza ÖZEL / ANKARA
  21 Ekim 2015 - 21:08Son Güncelleme : 21 Ekim 2015 - 21:15

  Başbakan Davutoğlu, Van mitingindeki “AK Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi Beyaz Toroslar dolaşacak” sözleriyle Türkiye’de Beyaz Toros’la sembolize edilen her şeyin sonuna gelindiğini kastettiğini, kimseyi tehdit etmediğini söyledi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye’deki IŞİD hücrelerinin bilindiği halde bir şey yapılmadığına ilişkin iddialarını da yanıtlayan Davutoğlu, “Türkiye’de hiçbir başbakan, hükümet yetkilisi, kamu görevlisi bir terör örgütüne karşı tedbir almaktan kaçınmaz. Bunu, Sayın Kılıçdaroğlu’na yakıştırmadım” dedi. 

  Türkiye Emekliler Derneği’nin Genel Kurulu’na katılan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

  BEYAZ TOROSLARI BİZ BİTİRDİK“

  (Beyaz Toros tartışması) Benim oradaki ifademi herkes dikkatli okusun. Hiçbir şekilde AK Parti’nin alternatifi olarak ortaya koymuş değilim. Sadece huzur ve demokrasi operasyonları başladığında, teröre açık destek verenler, ‘AK Parti 90’lı yıllara geri dönmek istiyor’ iddialarında bulundular. Bu sözlerim, o ithamlara cevap mahiyetindedir. Yani 90’lı yılların bölgedeki sembollerinden biridir Beyaz Toros, faili meçhullerle anılır. Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. Beyaz Torosları ya da terörün egemenliğine ve belli nüfuz alanları oluşturmasına AK Parti son verdi. Demokratik hukuk devletini güçlendirmiş bir partinin genel başkanı olarak hitap ediyorum. Hiç kimseyi tehdit etmedim. Ama şunu söyledim; birileri, savaş baronları, terör baronları ve bu terör baronlarının varlığından destek alan, 90’lı yıllardaki Beyaz Toros sembolü ile anılan çevreler, aslında birbirini neredeyse destekleyen çevreler. Birinin varlığı diğerine zemin teşkil ediyor.

  GERİ DÖNÜLMEYECEK

  Her iki varlığı da ülkede tesirsiz hale AK Parti iktidarı getirdi. Şimdi dahi düşününüz, 7 Haziran’dan bu yana isyan çağrıları, silahlı ayaklanma çağrıları yapan terör örgütü, aslında kendi karşıtını da ortaya çıkaracak provokasyonlarda bulunuyor. Bütün bunların üstünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti... Demokratik hukuk devleti içinde her türlü kendi özgürlük ve güvenlik dengesini koruyacak mekanizmaları vardır. Bu tedbiri alır. Yoksa o beyaz Toros ile sembolize edilen her şeyin Türkiye’de sonuna gelinmiştir ve bir daha da o günlere geri dönülmeyecek. Benim kastettiğim bu. Geri dönülmeyecek çünkü AK Parti’nin savunageldiği özgürlük ve demokrasi ilkeleri bu ülkede daima hayat bulacak.

  AKIL, İZAN ALIR MI

  (IŞİD hücreleri bilindiği halde bir şey yapılmadı iddiası) Sayın Kılıçdaroğlu’na ana muhalefet partisi lideri olarak değil, Türkiye’de sorumluluk hissine sahip bir siyasi lider ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da buradan hitap etmek istiyorum. Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ülkeye, vatandaşlarına tehdit teşkil eden herhangi bir yapının sürmesine izin verebilir mi? Hükümet böyle bir saldırı olacağını bilecek ve bunun gereğini yapmayacak. Akıl, izan en önemlisi vicdan alır mı? Türkiye’de hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, hiçbir başbakan, hiçbir hükümet yetkilisi, kamu görevlisi suç işleyeceğini bildikleri bir terör örgütüne karşı tedbir almaktan kaçınmaz. Bu, Türkiye’deki en temel ortak paydayı bile yok saymaktır. 

  KILIÇDAROĞLU’NA YAKIŞTIRMADIM

  23 Temmuz’da DAEŞ operasyonlarını başlattık. 3-4 gün içinde 768 kişi terör örgütü üyesi gözaltına alındı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun öncelikle hesap vermesi gereken husus şudur, çok açık söylüyorum, eğer bu kadar kaygılı idiyse ülkeyle ilgili, o zaman anayasanın gerektirdiği şekilde geçici hükümete katılır, bakan verir, böyle bir itham ettiği ihmalin olmaması için çaba sarf ederdi. Hem kenarda bekleyecek, hiçbir sorumluluk üstlenmeyecek, aklın, izanın, vicdanın kabul etmeyeceği ithamlarda bulanacak. Görevden ve sorumluluktan kaçanlar, ülkeyi terörle mücadele ederken bizi yapayalnız bırakanlar, kenardan şimdi ahkam kesemezler. Bunu, Sayın Kılıçdaroğlu’na bir ana muhalefet lideri olarak yakıştırmadığım gibi, sorumlu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına da yakıştırmam.(Asıl hedef HDP’ydi iddiası) Sorumsuzca spekülatif yorum yapmaktan herkesin kaçması lazım. Biz siyasi partilerle rekabet içinde olabiliriz ama bütün siyasi partilerin güvenliği ve onların yapacağı faaliyetlerin güvenliği, hükümet teminatı altındadır.” 

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı