Gündem Haberleri

  Davutoğlu: Suriye'nin eylemi cezasız kalmayacak

  Hürriyet Planet
  03.07.2012 - 15:05 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye tarafından düşürülen Türk jetiyle ilgili olarak, "Uçağın düşürülmesi cezasız kalmayacak bir suçtur" dedi.

  Kahire ziyareti sırasında Arapça yayın yapan bir televizyon kanalına konuşan Davutoğlu, Türkiye-Suriye sınırındaki gerilimden Şam yönetiminin sorumlu olduğunu belirtti.

  Suriye’de yönetimin değişmesi gerektiğini belirten Bakan Davutoğlu, “Rusya ve Çin de değişim gerektiği kanaatine vardı” dedi.

  Davutoğlu, "Suriye’yi kimin idare edeceğine Suriye halkı karar verir hiçbir güç karar veremez. Ne Esad ne dışarıdan biri. Bunun üzerinde herhangi bir otorite kabul edilemez, olursa yönetim geçiş hükümetine devredildi denilemez" diye konuştu.

  "NATO'YU SADECE BİLGİLENDİRDİK"

  Kahire'deki Türk gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, AA muhabirinin, "Suriye tarafından bir Türk uçağının düşürülmesinin NATO'ya karşı yapılmış bir ihlal sayılıp sayılmayacağı"na ilişkin sorusuna, "Türkiye kendi sınırlarını koruyabilecek kudrette ve güçte. Bu sorun Suriye ile bizim aramızda, bunu baştan beri söyledik. Ama Türkiye aynı zamanda NATO üyesidir. Bu konuda NATO'ya doğrudan bir başvuru yapmadık. Biz sadece NATO'yu bilgilendirdik" diye cevap verdi.

  Türkiye'nin Suriye ile ilgili angajman kurallarını değiştirdiğini hatırlatan Davutoğlu, bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

  Davutoğlu: Suriyenin eylemi cezasız kalmayacak İSRAİL UÇAĞI SANDIK, KEŞKE VURMASAYDIK

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı